Skip to main content

90’ları yaşayan herkesin o günleri özlemle andığını tahmin ediyoruz. O yıllara damga vuran moda anlayışı, popüler şarkılar, televizyon programları ve yaşam tarzını hatırlayanların yüzünde güller açtı bile. Bu yazımızda, dönemin moda anlayışına, üzerimizden çıkarmadığımız kıyafetlere birlikte bakalım istedik. Böylece 90’ların moda esintisinin günümüzdeki nostaljik yansımalarını da görebilirsin.

Neon desenli kıyafetler, bol ve parlak eşofmanlar, vatkalar, topuk bantlı taytlar, kot üstüne kot kombinler, bel çantaları, çok katlı etekler ve daha nicesi… Hatıralarımızın neşeli detaylarına kısa bir bakış atalım.

Anısı Yeniden Canlanan Bel Çantaları 

Kompakt yapısıyla kullanıcılarına kolaylık sağlayan bel çantaları 90’lı yıllarda her yaştan insan tarafından kullanılıyordu. Elleri serbest bırakması ve hacmi sebebiyle hareket özgürlüğü veren çantaları, dönemin modası bol kıyafetlerle birlikte oldukça cool görünüyordu. Günümüzde farklı renk, desen ve modelleriyle yeniden moda olan bel çantaları koronavirüsle mücadele ettiğimiz günlerde hijyen sağlamak açısından da çok kullanışlı. 

Bol ve Parlak Eşofmanlarla Yürüyüşe

Vücudu sarmayan bol kıyafetlerin ön planda olduğu 90’larda, eşofmanlar elbette üç beden büyük tasarlanıyordu. Farklı renk bloklarının ve neon renklerin ön plana çıktığı naylon eşofman takımları terlik, saç bandı gibi aksesuarlarla tamamlanıyordu. Yürüyüş sırasında müzik dinlemek için kasetçalarını da yanına almışsan senden güzeli yok.

Kot Ceketler Olmazsa Olmaz

Dönemin modası kot ceketler elbette yine büyük beden kullanılıyordu. Mevsim geçişlerinde spor giyinmeyi tercih edenlerin kurtarıcısı olan kot ceketlerin kolları bol kol ağızları dardı. 90’lardan sonra vazgeçilmezimiz olan kot ceketleri hala pek çoğumuz kullanıyoruz ancak bu kez bol bedenlerden ziyade kendi vücut ölçülerimize uyumlu modeller daha ön planda.

Kat Kat Havalı Etekler

Çok katlı mini etekler 90’ların havasına hava katıyordu. Geniş renk skalasında ve penye üretilen etekler, yaz aylarında rahat bir şıklık yakalamak isteyenler için birebirdi. Bu moda yeniden canlanır mı yaşayıp göreceğiz.

Çiçek Desenli Elbise ve Bluzlar

Isınan havaların etkisi kıyafetlerin de çiçeklenmesiyle görülüyordu. Dönemin modası çiçek desenleri elbise ve bluz modellerinin vazgeçilmez parçasıydı. 90’ların modası tasma kolyelerle ve boyna sarılan fularlarla kombinlenen çiçekli giysiler günümüzde de sevilerek kullanılıyor.

Kot Üstü Kot Kombinler

90’lar deyince akla ilk gelenlerden biri de her yaştan ve konumdan insanın giydiği kotlar. Oldukça sağlam yapıdaki kot kumaşlar, uzun süre yıpranmadan kullanmaya elverişliydi. Kot ceket, gömlek, pantolon, tulum ve elbiseler… Hepsi ayrı güzellikte ve yere sahipken bir de birbiriyle kombinlendiklerini düşün. İşte buna 90’lar ruhu diyoruz.

Dönemin Ruhunu Yansıtan Batik Tişörtler

Mağazalardan alınan hazır batik tişörtlerin yanı sıra evde kendi malzemelerinle kendi tişörtünü tasarlamak da dönemin modasına dahildi. Pamuklu beyaz tişört, renkli boyalarla kolayca yapılabilen bu işlemde etrafı kirletmemek için önlem almakta fayda var. Ayrıca batik desenli ürünlerin günümüzde de vitrinleri yeniden renklendirdiğini görebilirsin. 

Topuktan Geçirilen Taytlar

İster sporda ister günlük giyimde topuktan geçmeli taytlar oldukça popülerdi. Üzerine geçirilen bol, salaş tişörtler ve saç bantlarıyla tamamlanan bu tarz, dönemin ruhunu yansıtmaya yeter. Gözünüzün önüne step tahtası ve dans müzikleri eşliğinde salınan birileri geliyorsa o yılları özlemişsiniz demektir.

Geçmişe bir yandan özlem duyup bir yandan anıları yad ettiğimiz bu yazıyla 90’lara özgü renkleri ve enerjiyi yeniden yaşatmak istedik. O yılları yaşayanlar gözünde canlanan görüntülerle bir süre yaşamaya devam edecek.