Skip to main content

Ağaç işleme zanaatı olan marangozlukta, ağacın ham ya da makinalar tarafından işlenmiş hali üzerinde çalışmalar yapılır. Ahşap üzerinde kesme, biçme, zımparalama gibi yöntemler kullanarak çeşitli nesneler yapma işi, arkeoloji çalışmalarından gördüğümüz kadarıyla insan ihtiyaçları doğrultusunda binlerce yıl önceden başlamıştı. Eski çağlarda, oturmak ve yatmak için tasarlanan basit nesneler el aletleri ve makinaların da gelişmesiyle daha çeşitli ve konforlu hale geldi. Çok eskilere dayanan bu mesleğe olan ilgi fabrikasyon usulüyle üretilen mobilyaların artışıyla azalmış olsa da zanaat dalı olarak yeri hiçbir zaman doldurulamadı. Birbirine benzeyen hazır mobilyalar yaşam alanlarımızı sıradanlaştırırken marangozların elinden çıkan ve onların dokunuşlarıyla biricik hale gelen eşyalarla yaşamayı kim istemez? Üstelik marangozlar, işe başlamadan önce, gerekli alanların ölçüsünü alarak evin şekline ve kullanış amacına göre taslak çizimler hazırlayabiliyor ya da alternatif fikirler sunabiliyor.

Günümüzde geleneksel çalışma yöntemleriyle esnaflık yapanların yanı sıra mimarlarla birlikte çalışan ve evin genel dizaynına katkı sağlayacak öneriler sunan marangoz atölyelerinin de sayısı artıyor. Yaşam alanlarımızdaki eşyaları emanet ettiğimiz ustalık mesleğine bir de yakından bakalım istedik.

Marangozlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Ağaçları işleyen ve zanaatı onlar üzerine olan marangozların, ağaç yapılarını detaylarıyla bilmesi ve bilgilerini müşterileriyle paylaşabilme kabiliyetinde olması önemlidir. Ayakta çalışma ve çoğu zaman ağır materyallerin kullanımı marangozların fiziki yapılarının sağlam olmasını gerekli kılar. Ayrıca ellerin becerisinin yanı sıra gözlerle koordinasyonu da dengeli olmalıdır. Ortaya çıkan ürünler, işlevsel olmalarının yanında dekorasyonun da parçası olacağı için estetik vizyonu gelişmiş ve güncel ürün tasarımlarını takip eden marangozlar her zaman tercih sebebidir. Büyük oranda el iş işçiliğine dayanan meslekte, yeni alet ve makinalara uyum sağlamak ise işleri kolaylaştırır. Mesleğin temelinde; ölçme, kesme ve biçme olduğu için temel matematik ve fizik bilgisi marangozların çalışmalarını pratikleştirir. Müşterilerinin yaşam alanlarına çözüm sunan marangozların, problem çözme ve iletişim kabiliyetlerinin de güçlü olması beklenir.

Marangozlukta Kullanılan Temel Aletler

Marangozların kullanabileceği yüzlerce alet saymak mümkün. Çekiç ve çivi ise bunların en başında geliyor. Doğru ve hassas ölçümler yapabilmek için mezura, cetvel ve gönye gerekir; bu aletlerin alternatif özellikteki çeşitleri de bulunuyor. Bir marangozun işini yapabilmesi için olmazsa olmazlardan biri de testeredir. Ahşap malzemeleri uygun ölçülerde kesmek için işaretleme işini kolayca yapabileceğin markalama araçları da temel aletlerdendir. Yüzeylerdeki pürüzleri ortadan kaldırmak için ise zımpara gereklidir; işlem elle yapılabildiği özel aletler de kullanılabilir.

Nasıl Marangoz Olunur?

Diğer zanaat kollarında olduğu gibi marangozluk da çoğunlukla usta çırak ilişkisiyle öğrenilen ve geliştirilen bir daldır. Deneyim, el ve göz pratiği önemli olduğu gibi marangozhanelerdeki/atölyelerdeki çalışmalara dahil olmak ve onları gözlemek de büyük önem taşır. Ayrıca endüstri ve teknik meslek liselerinin mobilya ve iç tasarım, meslek yüksek okullarının mobilya ve dekorasyon bölümlerinde, belediyelerin meslek edindirme kurslarında hem teorik hem pratik eğitimler almak mümkün.

Marangozluk zanaatına yakından baktığımız bu yazıda; iş tanımları, gerekli kabiliyetler, eğitim seçenekleri ve meslekteki güncel gelişmelere yer verdik. Ortaya yeni ürün çıkaran bir beceriye sahip olmak oldukça ayrıcalıklı bir durum. Sen de aynı fikirdeysen mesleğin izini sürerek marangozhane ziyaretleri yapabilir ve işin inceliklerini yakından öğrenebilirsin. Belli mi olur belki sen de marangoz elinden çıkma özel bir ürüne sahip olmak istersin.