Skip to main content

Özellikle son bir yılda, küresel sağlık sorunu yaratan koronavirüs sebebiyle sağlıklı yaşam başlıklarını daha sık duyar olduk. Tüm zamanlar boyunca öğrendiğimiz bir şey varsa o da hastalıklara karşı yüksek direnç gösterebilmek için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. 

Canlıları hastalıklara karşı koruyan ve savunan bağışıklık sistemi, karmaşık ve hassas yapısıyla vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri ayırt edebiliyor. Böylece, vücudumuz için zararlı ve yararlı tüm etkenler onun tarafından tespit ediliyor. İşte bu sistem zayıfladığında olacakları bir düşün… Artık vücudumuz virüs ve bakterilerin saldırısına açık hale gelmiştir. Bu zararlı mikroorganizmalara bir de vücutta artan enfeksiyonu ekleyince bağışıklık sistemimiz daha da güçsüz düşecektir. İşte bu yüzden gündelik yaşantımızın bir parçası olması beklenen alışkanlıkları uzmanlardan sık sık duyarız. Tüm bunlar, vücudu zararlı mikroorganizmalara, hastalıklara, mevsimsel salgınlara ve şimdi olduğu gibi küresel salgına karşı hazır bulundurmak için. 

Bu sebeple yazımızda, sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek için bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebileceğine değineceğiz.

Sağlıklı beslenmemek, uyku düzensizliği, gün içinde yetersiz hareket etmek ve kronik stres, bağışıklık sistemimizi güçsüz düşüren etkenlerin başında geliyor. Vücuda girmek için fırsat kollayan hastalıklar, böyle zamanlarda daha çok varlık gösteriyor. Üstelik, bağışıklık sistemini güçlendirmenin tek bir yöntemi de yok. Bu yapı, farklı yaşam biçimlerine ve genetik yapılara göre değişkenlik gösteriyor. O sebeple, her birey öncelikle doktor kontrolünden geçmeli diyor ve senin için önerilerimizi sıralıyoruz.

Bağışıklı Sistemini Güçlendirmen için Öneriler:

Dengeli Beslen

Ne demişler; yediklerimiz ve içtiklerimiz bizim kim olduğumuzu yansıtır. Bu sebeple özellikle bol yağlı, rafine şekerli ve paketli gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Koyu yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu sebze meyveleri doyurucu ve dengeli bir diyetle yemek, hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip. Ayrıca sebze ve meyveleri mevsimine uygun tüketmelisin.

Vitamin ve minareller yönünden bağışıklık sistemini güçlendirmek için A, C, E, D vitaminleri, folik asit, selenyum, demir ve çinko içeren yiyecek ve içecekleri düzenli kullanman, takviye ilaçlara ihtiyaç duymadan vücudunu hastalıklara hazırlar.

Her Gün Yeterli Miktarda Su İç

Her insanın ihtiyaç duyduğu su miktarı farklı. Bunun için vücut kitle endeksini bir beslenme uzmanına ölçtürerek ondan kendine uygun tavsiyeyi almalısın ama ortalama iki litre su içmen gerektiğini söyleyebiliriz.

Düzenli Uyu

Uykusuzluk, tüm gün halsizliğe yol açar; vücut direncini hazırlıksız yakalayan hastalık ve virüslere karşı seni savunmasız bırakır. Ayrıca yetersiz uykunun diyabet ve obezite gibi hastalıklara neden olduğu da biliniyor. Bu sebeple her gün en az yedi saat uyumalısın.

Egzersiz Yap

Ağır egzersizler yapmak için yeterli kondisyonun ve zamanın olmasa da her gün en az yarım saat yürüyüş yapmaya zaman ayıramaz mısın? Ruh ve beden sağlığını zinde ve sağlıklı tutmak için her gün basit egzersizler yapmalı ve hareketsiz kalmamalısın. Ayrıca egzersiz sayesinde salgılanan endorfin hormonu rahat uyumanı, stresten uzak kalmanı ve ağrılarının dinmesini de sağlar.

Stres Düzeyini Azaltacak Aktiviteler Yap

Kronik stres, bağışıklığı düşüren sebeplerin başında geliyor. Bununla başa çıkmak için, uzmanların uygulayacağı profesyonel terapilerin yanı sıra; nefes egzersizleri, meditasyon, yoga gibi farkındalık çalışmaları yapmanı tavsiye ederiz.

Sigara ve Alkol Tüketimini Sınırla

Sigara tüketimi akciğerlerde hasara sebep olurken yüksek miktarda alkol tüketimi beyne ve iç organlara zarar verir. Hastalıklara alan açmamak için sigarayı bırakmalı; alkol tüketimini sınırlı tutmalı ya da kullanım bozukluğu yaşıyorsan tamamen kesmelisin. Bağımlılığa ilişkin sorun yaşıyorsan uzman bir doktora başvurmalısın.

Hijyenik Ortamlar Sağla

Vücut ve yaşam alanı hijyenine dikkat etmelisin. Özellikle dış ortamla etkileşime en açık olan ağız ve ellerin temizliği büyük önem taşıyor. Bu alanları aşırıya kaçmadan ama gerekli ölçü ve kurallarda temizlemelisin. Koronavirüs pandemisi döneminde sık dile getirildiği gibi ellerini 20 saniye boyunca sabunla yıkaman ve ardından ağzını temizlemen gerekiyor.

Ruhsal ve bedensel hastalıklara karşı dirençli olmak için bağışıklık sistemini güçlendirme planını adım adım uygulamalısın. Ancak bunun uzun vadeli bir plan olduğunu unutma. Tüm hayatını seni dengede tutacak bu ufak rutinlerle geçirmelisin.