Skip to main content

Her cilt tonu makyajda farklı püf noktalarına sahip. Öyle ki kullanılan parfümün tene uyumu bile bu açıdan değişiklik gösterebiliyor. Bu yazıda beyaz tenli kadınlara makyaj önerileri sıralayacağız. Genellikle hassas bir cilt yapısına sahip beyaz tenli kadınların cildi en ufak bir kusuru bile oldukça belirgin şekilde göstereceğinden ciltlerine ekstra özen gösterilmesi gerekiyor. Beyaz tenli kadınların, doğru bakım ve makyaj teknikleri kullanıldığında oldukça iddialı bir görünüm elde edebileceklerini de unutmamalı.

Göz Farı Tercihi Nasıl Olmalı?

Göz farı tercihinde cilt tonu oldukça önemlidir. Örneğin, esmer tenlilere daha koyu tonlar iyi gidecekken beyaz tenlilerde açık tonlar, sıcak renkler ya da koyu ama nötr görünebilecek kahverengi, mor gibi renkler tercih edilebilir. Gündelik kullanımda koyu tonların tercih edildiği makyajlar ciltle kontrast yaratacağından çok uyumlu olmayacaktır.

Eyeliner Tercihi Nasıl Olmalı?

Kahverengi ya da gri renkli eyelinerlar beyaz tenlilerde yumuşak ancak çarpıcı bir görünüm sağlayacaktır. Kahverengi koyu bir ton olmasına rağmen siyahın sertliği bu renkte görülmez aksine bu renk eyeliner kullanımında gözler zarif ve etkileyici biçimde ortaya çıkarılır. Ancak gözlerinde alerjik bir yapı olmayanlar göz içlerine siyah eyeliner çekerek gözlerinin daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Rimel Tercihi Nasıl Olmalı?

Açık renkli rimel kullanımı gözlere yeteri kadar vurgu yapmayacağından gözleri ön plana çıkarmaz bu nedenle koyu renkli bir rimelle gözlerini ön plana çıkarabilirsin. Örneğin siyah bir rimel kirpikleri belirginleştirerek yüzüne farklı bir ışık ve hoşluk getirecektir.

Fondöten Tercihi Nasıl Olmalı?

Fondöten tüm yüzü kaplayan bir makyaj ürünü olduğu için belki de en dikkat edilmesi gereken parça o. Kullanılan fondötenin cilt tonuna uygun olup olmayışına çok dikkat edilmeli. Eğer ton eşitsizliği varsa bu görünümünü oldukça kötü etkileyecektir. Koyu tonlardan mutlaka kaçınmalı, cildin her kusuru net göstereceğinden çok ağır bir fondöten tercih ederek yüzünde belirgin olabilecek fondöten çizgilerinden kaçınmalısın. Seçtiğin fondöteni yüzüne sürdükten sonra boyun kısmınla ton farkı olup olmadığını da mutlaka kontrol et, böyle bir farklılıkta açıkta kalacak boynunun rengini de yüzünle eşitlemen gerekir.

Allık Tercihi Nasıl Olmalı?

Elmacık kemikleri, burun ve çene için hafif bronzlaştırıcı bir allık tercihi yapmanda fayda var. Bu sayede yüzündeki bu bölgeler daha belirginleşir ancak abartıya kaçarsan da komik bir görünüm ortaya çıkacağından dikkatli olmalısın.

Kapatıcı Tercihi Nasıl Olmalı?

Başta da söylediğimiz gibi beyaz tende cildin kusurları daha belirgin olduğu için göz altındaki koyuluklar, lekeler ve yüzündeki sivilceler için kapatıcı kullanmalısın. 

Ruj Tercihi Nasıl Olmalı?

Eğer konsept bir partiye katılmıyorsan ya da günlük yaşantın çok dikkat çekici bir görünümü kaldırmıyorsa koyu renkli rujlardansa açık renkli rujları, parlatıcıları tercih edebilirsin. Açık pembe, şeftali rengi, ya da dudak tonuna yakın yalnızca onları belirginleştirecek pembe, kırmızı tonları da güzel olacaktır.

Bronzlaştırıcı Tercihi Nasıl Olmalı?

Cildinin tamamen beyaz olmasından hoşlanmıyor ve biraz daha renk katmak için bronzlaştırıcıya başvurmak istiyorsan tercihini sprey bronzlaştırıcılardan yana kullanmamalısın. Çünkü bu seni doğal görünümden uzaklaştıracaktır. Ayrıca, açık renklilerin güneşe hassasiyeti de olacağından yazın özellikle güneşin dik geldiği saatlerde dikkati artırmakta fayda var. Korunmasız şekilde güneşe maruz kalmak cilt hastalıklarına, cildin sertleşmesine, çil, güneş lekesi ve kızarıklık oluşmasına sebep olur. Dört mevsim güneş kremi kullanmanın cilde faydalarından daha önce bahsetmiştik. Özellikle beyaz tenlilerin yüksek faktörlü güneş kremi kullanarak gün içinde sık sık yenilemeleri gerekir.

Beyaz tenli kadınlara makyaj önerileri yazımızın sonuna geldiğimizde, cilt tonu benzer olsa da her beyaz tenlinin aynı tarza sahip olmadığını, bahsettiğimiz önerilerin genişletilebileceğini ve alternatifler oluşturulabileceğini hatırlatmak isteriz.