Skip to main content

Evlerdeki cam temizliği genelde mevsim geçişlerinde yapılır, apartmanların yükseklikleri sebebiyle özellikle dışarıdan temizlenmesi güvenliğe ilişkin problem yaratmıştır. Ancak cam temizliğini güvenlik problemleri teşkil etmeyecek şekilde düzenli olarak yapmak önemlidir. Çünkü camlara yerleşen toz, çamur, su lekeleri düzenli olarak temizlenmediği durumda çıkarılması zorlaşacak, işlemler sırasında camlarda zorlanmaya ve çiziklere sebep olacaktır. Cam temizliği elbette sadece pencere camıyla sınırlı değil. Evlerdeki ayna, çerçeve ve aksesuar camlarının da uygun koşullarda temizlenmesi gerekir. Cam temizliğinin püf noktaları nelerdir? Bu yazıda şimdiye kadar bilmediğin ya da gözünde büyüttüğün bu işlem için oldukça pratik yöntemleri sunacağız.

Cam Temizliğine Nereden ve Ne Zaman Başlamalı? 

Eğer pencere camı siliyorsan, dış yüzeyler daha kirli olacağından silmeye içerden başlamalısın. Camları silmek için gün ışığı miktarı önem taşıyor. Örneğin güneşin çok parlak olduğu saatlerde cam silmek düşünüldüğü kadar cazip değildir. Çünkü bu koşullarda camlardaki lekeler yeteri kadar belli olmaz. Ayrıca sıcak hava hareketlerini de kısıtlayabilir. 

Camlardaki Çizikler Nasıl Geçer?

Malzemesi kaliteli olmayan, üstelik bir de deforme olacak şekilde uzun yıllar kullanılmış camlarda çiziklerin oluştuğu görülür. Bu çizikler genelde araba çizikleri için kullanılan pasta cila ürünleriyle giderilebilir. Daha kolay ulaşabileceğiniz bir diğer malzeme ise diş macunu. Çiziklerin üzerine diş macunu sürüp hafif nemli bir bezle ovaladıktan sonra çiziklerdeki azalmayı fark edeceksin.

Cam Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılır?

Cam temizliğinde bilinen en etkili yöntem camları gazete kağıdıyla silmek. Temiz su, cam temizleyicisi ya da sirke eklenmiş su aracılığıyla hafif nemlendirilmiş bir kağıtla camları temizleyebilirsin. Ayrıca eskimiş ve yıpranmış kıyafetlerden kesilen bezler ya da daha etkileyici bir temizlik istiyorsan mikrofiber bezler aracılığıyla camları silebilirsin. Ayrıca geniş camlarda camın ıslaklığına ve şartların durumuna bağlı olarak çekpastan da yararlanabilirsin.

Camlar Hangi Malzemelerle Temizlenebilir?

Cam temizliğinde marketlerde satılan kimyasal temizlik ürünlerinden yararlanabileceğin gibi evde kendi hazırlayacağın karışımları da kullanabilirsin. Önerilerimiz şöyle:

  • Temizlik suyunun içine suyun miktarına göre limon koyarak temiz ve parlak cam görünümü elde edebilirsin. Bu karışımla gazete kağıdı ya da mikrofiber bezler aracılığıyla camların oldukça temiz görünecek.
  • Temizlik suyuna bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek de camlar için uygun bir temizleyici yaratabilirsin. Bu ürünler mutfaktaki ürünlerinde de kullanıldığı için cam temizliğine oldukça uygun.
  • Evin güzel kokması ve aynı zamanda hassas bir temizlik için temiz suya az miktarda şampuan ekleyebilirsin. Bu şekilde camların daha parlak olduğunu da fark edeceksin.
  • Cam silme suyuna tuz eklemek de bir başka seçenek. Bu yolla hem temiz hem de parlak camlar elde edebilirsin. Ancak tuzun sert yapısının camları çizerek zarar verme ihtimalini de göz ardı etme.
  • Son olarak en klasik ve her zaman iş görecek yönteme geldik. Suya yeşil sabun ya da arap sabunu ekleyerek, doğal, güzel kokulu ve parlatıcı etkili bir temizleyici elde edebilirsin.

Ev, ofis ya da araba temizliği için gereken tüm bilgilere cam temizliğinin püf noktaları yazımızda yer verdik. Temizlik için gereken tüm alternatif yöntemlere yer verdiğimiz bu yazıdaki önerilerimizle camlara hasar vermeden, güzel kokulu, parlak bir temizlik yapabilirsin. Ayrıca tüm temizlik önerilerimiz ve temizliğe dair hazırladığımız pratik püf noktalara Yandestek Blog’tan ulaşabilirsin.