Skip to main content

Çiçekler; gerek canlı varlıkları, gerek sanat eserlerinde, modada, dekorasyonda yer alan figürleriyle iç açan güzellikteki vazgeçilmezlerimiz. Her ne kadar akıllara romantik ve nahif duygularla birlikte gelseler de betonu delip fışkıran, kimi zaman diğer canlılara kök söktüren, bir özre eşlik ettiğinde dilleri çözdüren de yine onlar.

Her biri kendine has özellikleriyle rengârenk, güzel kokan/kokmayan, salonda, bahçede, ormanda, dağda, suda, fanusta, gölgede ya da güneşte yetişen çiçekler olmadan yaşamın devam etmesi çok zor. Peki, çoğunlukla akla romantik duygularla gelen çiçeklerin bir nevi sunum yöntemi olan aranjmanı nasıl yapılır? Genelde düğün gibi özel günlerde kullanılan çiçek aranjmanları günlük yaşamlarımızda gereken değeri görmeseler de sanatçılık işidir ve güzellikleriyle daima hayatımızın en özel anlarında yer almayı hak ediyorlar. Kendini özel hissetmek için, evin, çalışma masan, yemek sunumların ya da ofisin için çiçek aranjmanları hazırlayabilirsin ya da sevdiğin birini mutlu etmek için bu aranjmanları ona hediye edebilirsin. 

O zaman iş başa düştü! Çiçek aranjmanı nasıl hazırlanır? İşte sorunun yanıtları…

Aranjman hazırlığında en çok ihtiyaç duyacağın malzemelerin başında; vazo, kutu, sepet, cam fanus, paket kağıdı ve saksı geliyor. Yapacağın tasarıma, zevkine göre kurdeleler, minik aksesuarlar, tüller, kuru ya da taze yapraklar ve dallar da ekleyebilirsin. Önemli olan hayal gücünün sınırsızlığından yararlanmak. 

Gelelim çiçek seçimine. Bu noktada zıtlıkların uyumu dahi olsa bir uyum görmek estetik algımızın olmazsa olmazlarından. Örneğin farklı, gösterişli renklerdeki çiçeklerin birlikteliğinden de gayet güzel düzenlemeler çıkabilir. Her biri başroldeki patlıcan moru, turuncu, sarı ve yeşil renklerin birlikteliğinden nasıl vurucu bir çiçek aranjman çıkacağını tahmin edemezsin. Ancak çiçeklerin türlerinin bu etkileyici güzellikte payı büyük. Aynı türden olmasalar da birbirleriyle uyumlu olmalarına dikkat etmelisin. Örnek vermek gerekirse, birbirlerinden çok farklı görünseler de krizantem ve gülün birbirine yakışan renk ve formları kullanılabilir. Mor leylaklara eşlik eden, açık tonlu bir turuncu renkte laleler ve aralarına serpiştirilen yeşil dal ve yapraklar ya da… Hayal etme sırası sende. 

Çiçek aranjmanını yapmaya başlamadan önce hayalini kurduğun görüntüyü elde etmek için gereken malzemeleri hazırlamalısın. Gelelim tasarlama sürecinden pratiğini yapmaya. Bunun için başlıca önerilerimiz şöyle:

  • Aranjmanda kullanılacak çiçeklerin dalları ve yaprakları özellikle de uzun gövdeleri varsa kesilmeli. Böylelikle bu kısım vazoda, sabitlendiği köpüğün içinde ya da sarıldığı süs paketinde daha sağlam durur. 
  • Ufak bir buket hazırlayacaksan dörtten fazla çiçek kullanmamanda fayda var. Bu senaryoda; çiçeklerin sayısı az olacağı için türlerini çok çeşitli tutmaya gerek yok. Bu düzenleme için çıkıntı yaratacak dal ve yaprakları kestikten sonra boylarını da bitki makasıyla kısaltmalısın. Ardından yapman gereken, bu dört çiçeği çiçek bandıyla sararak sıkıca sabitlemek.
  • Eğer yaptığın çiçek aranjmanını saydam bir vazoda sunacaksan, çiçek saplarını gizlemek için taş ya da geniş yapraklar kullanabilirsin.
  • Çiçek türlerini çiçeklerin yerleştirileceği alana bağlı olarak da (geniş gövdeli, silindir, ortası geniş ucu dar, bodur, ince, uzun vazolar, farklı ebatlardaki fanuslar olabilir) seçebilirsin. Örneğin, tek bir gül ince uzun bir vazoya yakışır ancak geniş gövdeli dar ağızlı bir başka vazoda sırıtabilir. 

Görüldüğü gibi çiçek aranjmanı nasıl hazırlanır sorusunun kesin bir yanıtı olmamakla birlikte dikkat edilmesi önemli olan başlıca noktalar var. Bunları dikkate alarak kendini hayal gücüne teslim ederek bakmaya doyamayacağın aranjmanlara imza atabilirsin.