Skip to main content

Dans etmek, hem belirli tekniklere, hem de müziğin ritmine bağlı ama doğaçlama şekilde gelişebiliyor. Genelde akla eğlence ve sanat performanslarıyla birlikte gelen dans, aynı zamanda vücudun pek çok noktasını harekete geçirmesiyle kalori yakma konusunda da oldukça iddialı bir aktivite. Dans etmek zayıflatır mı diye merak edenlerdensen, bu sorunun yanıtını vermiş olduk bile. Peki dans ederek zayıflamanın yolları nelerdir? Hangi danslar daha fazla kilo yakmanı sağlar? Sorularının yanıtını da bu yazımızda bulabileceksin. 

Bugüne kadar dansla arası olmayanlara, bu hareketler topluluğunun alt ve üst bedeni aynı anda çalıştırarak tüm kasları aktive ettiğini, aynı zamanda vücudunu şekillendirmek isteyenlerin de oldukça faydasını gördüğünü söyleyelim. Hele bir de spor salonlarında geçirilen vakitlerden de sıkıldıysan kilo vermekten değil, izlediğin yöntemden vazgeçmelisin. Bir bakmışsın kilo vermek göründüğü kadar zor bir süreç olmaktan çıkmış. 

Neyse ki, son yıllarda dans etmenin ruha ve bedene olan faydaları keşfedildi de dans etmek hem bir hobi, hem de spor faaliyeti olarak yükselişe geçti. Biz de daha önce blogumuzda dans etmenin faydalarından bahsetmiştik.

Dansla birlikte stres seviyenin azaldığını, organizasyon becerilerinin geliştiğini fark edeceksin, bu yolla sosyalleşmek de cabası. Dansın hayatına kattığı bu mucizelerden vazgeçmek ise kolay olmayacak, bir bakmışsın hayatının merkezinde…

Hangi Dans Türleriyle Daha Çabuk Zayıflarsın?

Bazı dans türleri kalori yakmak için daha çok ön plana çıksa da aslında günde 30-40 dakika tüm vücudunu hareket ettirmek, kısacası dansın doğası doğrudan kilo vermene yardımcı olur. Bir de dengeli besleneceğin bir diyet programı yapıyorsan, etkilerini kısa sürede görebilirsin. Bu yazıda zumba ve oryantal gibi kilo verme konusunda öne çıkan danslara değineceğiz.

  • Zumba

Son yıllarda gittikçe popülerleşen ve dansla zayıflama deyince ilk akla gelenlerden biri zumba. Fitness ve aerobik programlarının harmanlanmış hali olan zumbayla bir saatte 600 kalori yakmak mümkün. Bu diğer danslarla yakabileceğin kalorinin oldukça üstünde. Dans müziklerinin yüksek temposuyla eğlenerek stres atmanı da sağlayacak zumba sayesinde vücudun hep zinde kalacak.

  • Oryantal

Geleneksel bir Orta Doğu dansı olan oryantal, yoğumn olarak bel, kalça ve göğüs hareketleriyle zarif el hareketlerinin harmanlanmasından oluşur. Vücudun her kısmını harekete geçiren bu dansla eğlenceli zaman geçirecek, vücudundaki toksinleri atacak ve yüksek miktarda kalori yakacaksın. Zaman içinde sağlıklı bir şekilde fazla yağlarının eridiğini, vücudunun eşsiz bir şekle gireceğini ve esnekliğinin artacağını söyleyelim. 

  • Salsa

Latin Amerika’nın ünlü danslarından salsa hem görsel şölen, hem de latin ezgilerine özgü hareketli ve enerji veren ritmiyle vücudu forma sokacak etkide. Forma girmek ve aynı zamanda güzel vakit geçirmek istiyorsan şansını salsadan yana kullanabilirsin. Dansa özgü hızlı ve çevik figürler vücut koordinasyonunu da güçlendirecek nitelikte. Uzun süre salsa yaptığında, ileriki yaşlarda görülebilecek unutkanlığın da büyük ölçüde önüne geçebilirsin. Salsanın içinden çıkardığı enerjiye ise inanamayacaksın!

  • Hip-Hop

Amerika sokaklarında 70’li yıllarda doğan hip-hop dansı, ilk etapta güç gerektirdiği için zorlasa da zamanla güçlenecek ve daha esnek bir vücuda kavuşacaksın. Oldukça efor gerektiren bu dansın hafızana, yaratıcılığına, enerjine katkısı ise göz ardı edilmemeli. Ayrıca yoğun efor gerektirmesi nedeniyle dans esnasında zihnini boşaltacağın ayrıcalıklı saatler geçirebileceğini de hatırlatalım. Hip-hop kültürüne girdikten sonra, az sayıda kişinin ilgilendiği bu dansı icra eden özel kişilerden olabilirsin. 

“Dans ederek zayıflamanın yolları neler?” sorusu üzerinden aktardığımız bu bilgilerle, hayatında yeni bir sayfa açmak için daha fazla bekleme. Hangi dans türüyle olursa olsun, çıktığın bu yolculuktan çok hoşlanacağını ve içinden yeni bir sen çıkacağından emin olabilirsin.