Skip to main content

Bakımlı bir cilt için pahalı ve endüstriyel kremler, solüsyonlar ya da maskeler tek çare değil. Evde kolayca ulaşabileceğin malzemelerle kendi cilt bakım ürününü yapabilir ve cildin için en doğru malzemeleri yine kendin belirleyebilirsin.Senin için hazırladığımız doğal yüz maskesi tarifleri de bu konuda sana yol gösterecek. Hangi cilt tipine sahip olduğunu ve cildinin neye ihtiyacı olduğunu biliyorsan aşağıdaki tariflerden sana uygun olanı seç ve uygula! Maskeleri uygulamadan önce içindeki ürünlere alerjin olup olmadığını da kontrol etmeyi unutma. 

Cildini besle, nemlendir, parlaklık kat, sıkılaştır ve toksinlerinden arındır. Nasıl mı? İşte senin için hazırladığımız doğal yüz maskesi tarifleri:

Cilt Besleyici Maske

Sütün yararlarını bilmeyen yoktur. Biz bir de cilt için olan faydalarından bahsedelim. Vereceğimiz tüm cilt tiplerine uygun maske tarifiyle cildini canlandırarak ferahlatabilirsin. Bunun için, bir bardağın dörtte birine denk gelecek ölçüde süt tozunun üzerine ince hamur kıvamı elde edebileceğin miktarda su ekle. Karışımı yüzüne sür ve kuruyana kadar bekle. Ardından ılık suyla yüzünü yıka.

Cilde Parlaklık Veren Maske

Tüm sağlıklı yaşam tavsiyelerinde olduğu gibi yulaf bir kez daha karşında… Parlaklığını yitirmiş, yorgun görünen cilde sahip olanlar vereceğimiz bu tarifle ışıl ışıl görünecek. Yenileyen, canlandıran içeriğiyle işte vereceğimiz tarif şöyle: 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, yarım salatalık püresi ve bir miktar yulaf ezmesini karıştır. Uyguladığın maskeyi bir saat yüzünde beklettikten sonra yıka.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Cildinin sıkılaşarak sağlıklı bir görünüm elde etmesini istiyorsan yumurta mucizesi bu maske senin için birebir. Her evde bulunabilecek malzemelerle hazırlayabileceğin maske tarifi şöyle: 1 yumurta beyazı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp yüzüne uygula. Kuruduktan sonra bir süre bekletip yıka.

Toksinlerden Arındıran Maske

Kafein içeren yiyecek ve içecekler tükettiğinde vücudundaki uyarıcı etkisini fark etmişsindir. Bu kez kafeini ciltteki kan dolaşımını hızlandırması ve ödem attırması yönüyle maske tarifinde kullanacağız. Uygulayacağın bu maskeyle cildindeki toksinlerden arınabilirsin. Yapman gerekenler ise şöyle: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve ve 1 çay kaşığı zerdeçalı karıştırıp yüzüne sür. Yüzünde bir saat beklettikten sonra ılık suyla durula. 

Nemlendirici Etkili Maske

Avakadonun içindeki faydalı yağları duymayan kalmadı. Bu yağlar sayesinde cildini kimyasal katkılar olmadan nemlendirerek yenilemen mümkün. Üstelik oldukça basit bir tarifle… İşte avakado mucizesi 

Avokadonun nemlendirici özelliğini duymayan kaldı mı? Yarım avokadoyla bir avuç yulafı ezin, içine 1 yemek kaşığı da bal ekleyin. İşte karşınızda cildin su depolarını doldurup nem kalkanını yenileyen harika bir maske.

Verdiğimiz tariflerden ilham alarak, farklı içeriklerde farklı maske tarifleri de deneyebilirsin. Hazırladığın maskeleri yüzünde denemeden önce elinin ufak bir noktasına sürerek alerjik reaksiyon verip vermediğini görmek için bir süre bekleyebilirsin. Cildin konusunda Yandestek Blog’ta yer alan İki Aşamalı Cilt Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?, Dört Mevsim Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları, Maskeden Zarar Gören Cildin için Bakım Önerileri, Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazılarımızdan yararlanabilirsin. Yeni cilt bakım önerilerimiz için takipte kal.