Skip to main content

Dört Mevsim Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

By Eylül 1, 2021Eylül 9th, 2021Sağlık

Cilt güzelliğine önem veriyorsan, bakım rutininde güneş kremini ihmal etmemelisin. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruyan kremleri, yaygın olarak bilinenin aksine yalnızca yaz aylarında değil her mevsim kullanmak gerekiyor. Güneşin, dünyadaki yaşamın devamı için sayısız faydası olsa da özellikle günün belli saatlerinde yaydığı zararlı ışınlar cilt kusurlarının yanı sıra başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu yazımızda, dört mevsim güneş kremi kullanmanın faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi seni bekliyor.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

  • Cildini saran krem tabakası, zararlı UVA ve UVB ışınlarından koruyarak sağlık sorunlarına karşı kalkan oluşturur; cilt kanseri riskini azaltır.
  • Düzenli güneş kremi kullanımı, cildi yaşlanma etkisine, kırışıklara ve ince çizgi oluşumuna karşı korur. Uzun süreli kullanımlarda kremin etkileri gözle görülür düzeyde artar.
  • Ciltte melanin seviyesinin artması leke oluşmasına sebep olurken, güneş kreminin koruyucu yapısı cilt lekelerini önler.
  • Yaz aylarında yüksek sıcaklık, kış aylarında soğuk havanın etkisiyle ciltte yanık, tahriş, soyulma gibi etkiler görülmektedir. Güneş kremini dört mevsim kullanmanın faydalarından biri de ciltte bu etkilere karşı koruma bariyeri oluşturmasıdır.
  • Güneş kremi; kolajen, keratin, elastin gibi cilde esneklik sağlayan proteinleri koruyarak güçlü, esnek, parlak, pürüzsüz bir yapı oluşumunu destekler.
  • Işıltılı ve aydınlık bir cilde sahip olmayı kim istemez? Güneş kreminin düzenli kullanımıyla, yıpranmış, solgun görünen cildinin aydınlandığını fark edeceksin.
  • Ciltte koruyucu bariyer görevi gören güneş kremi, cildin ihtiyacı olan nemi hapseder. Nemli bir cilde sahip olmak için kullanacağın nemlendirici kremleriyle birlikte güneş kreminin de faydasını göreceksin.
  • Güneş ışığına fazla maruz kalmak, ciltte renk tonu eşitsizliklerine sebep olan etkenlerin başında gelir. Cildin bu düzensizliğini önlemek için, kullanacağın farklı kozmetik ürünlerin yanı sıra güneş kremini de aksatmadan sürmelisin.
  • Güneş kremlerini oluşturan bileşenler, adeta cilt yüzeyini koruma kalkanına alır ve hava kirliliğinin etkilerine karşı da cildini korur.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kreminin derine nüfuz etmesi ve etkili olması için güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmesi gerekiyor. Ayrıca gereğinden az ya da fazla miktarda kullanmak da faydalı olmayacağından, kremi vücudunuzun güneş görebilecek açık yerlerine ince bir tabaka halinde sürmenizi öneriyoruz. Eğer dışarıda uzun süre zaman geçirecekseniz etkinliğini koruması için 2 saatte bir yenilemeniz oldukça önemli.

Kullanılan kremde SPF (sun protection factor) ibaresiyle birlikte UVA ve UVB korumaları da bulunmalı. Çünkü bu ışınlara maruz kalmak; ciltte lekelenmelere sebep oluyor, cildin esnekliğini, parlaklığını kaybetmesine ve cilt hastalıklarına yol açıyor.

Güneş kremini, cilt bakım rutininin son aşamasında kullanmalısın ancak gün sonunda kremin cilt gözeneklerini tıkamasını ve akne oluşumunu engellemek için çift aşamalı cilt temizliği yapman da fayda var. Bu konuya Yandestek’in blog sayfalarında daha önce yer vermiştik. Okumak için tıklayın. 

Güneş ışığı, makyaj, hava kirliliği ve cildin ürettiği sebum tarafından sık sık tetiklenen cilt sağlığımızın geri dönüşü zor şekilde yıpranmasını engellemek için düzenli cilt bakımı yapmak önem taşıyor. Cildi güneşten korumak için kullanılan güneş kremleri, yalnızca yaz aylarına özgü bir rutin olmamalı yıl boyu kullanılmalıdır. Cilt bakımına önem gösterenler, dört mevsim güneş kremi kullanmanın faydaları için aktardığımız bilgilerden yararlanarak sağlıklı bir cilde sahip olabilir.