Skip to main content

Korku gibi her duyguyu yaşamak normal ve biz insanlar için… Ama bazı insanlar için korku duygusu olağanın dışında etkiler yaratır. Bu kişiler, durumlar ya da objeler karşısında önüne geçemedikleri bir kaygı hisseder ve hastalıklı düşüncelere kapılırlar. İşte bunlara fobi diyoruz. Bu yazımızda dünyanın en garip fobileri listesini sizlerle buluşturacağız. 

Her korku duygusunun fobiye işaret olmadığını ve fobilerle yaşamanın insan için oldukça zorlayıcı olduğunu da belirtelim. Yer vereceğimiz fobiler, bazılarımız için oldukça absürt görünse de, çevremizde bu fobilere sahip insanlarla karşılaştığımızda en azından onları anlayabilmek ve ihtiyaç duydukları desteği onlara verebilmek için faydalı olmasını umuyoruz. Aynı zamanda belirli konularda baskın korku duygusu yaşayan insanların yalnız olmadığını da göstermiş olabiliriz. İşte o fobiler… Bilmek ve anlamak için…

Pediofobi

Dedik ya her şeye duyulan korku, olağan ve herkes için anlamlı olmasa da mümkün. Bunlardan biri de pediofobi yani oyuncak bebek fobisi. Pediofobikler, sevimli sevimsiz ayırt etmeden tüm oyuncak bebeklerden korkarlar. Hatta özellikle mağazalardaki vitrin mankenlerinden ve robotlardan korktukları da bilinir.

Hipnofobi

Uyku, yaşamdaki temel ihtiyaçlarımızdan biri. Hipnofobiye sahip olanlar ise uyku korkusu yaşar, uyumaktan korkarlar. İnsan yaşamını etkileyen ciddi rahatsızlıklardan biri olan olan hipnofobiklerin genelde düzensiz bir yaşamları ve görecekleri rüyalardan korktukları da söylenebilir.

Peladofobi

Kel insanlardan ya da kel kalmaktan duyulan baskın korkuyu ifade eder. Bir başka deyişle kellik fobisi… Bu fobiye yalnızca kelliğin daha sık görüldüğü erkekler değil, kadınlarda sahiptir.

Manyofobi

Delirme fobisi olarak özetleyebileceğimiz manyofobiye sahip kişiler çevrelerinde psikolojik sorunlar yaşamış ya da yaşamaya devam eden insanlarda görülebilir. Manyofobikler delirmekten korkarlar.

Agirofobi

Özellikle şehir yaşamını zorlaştıran agirofobi, trafikte karşıdan karşıya geçme fobisidir. Bu kişiler yolda arabalar olmaksızın boş bir caddede bile yolun karşısına geçmeye korkarlar. Kısacası, arabalardan ve yoğun trafikten değil sadece bu eylem halinden korkma halidir.

Apifobi

Sık görülen fobilerden biri de arılardan korkma durumunda oluşur. Agirofobi olarak adlandırabileceğimiz bu fobi, çocukken kendisinin ya da çevresinde birinin arı tarafından sokulması durumunda görülür.

Teknofobi

Gelişmiş teknolojiden korkma durumu olan teknofobi, çağımızın teknolojik gelişmelerinden ve yapay zekânın gelebileceği noktaya karşı duyulan hisleri ifade eder. Kişiler bu duruma karşı gerginlik ve umutsuzluk hisseder. 

Ezotrofobi

Aynaya bakmaktan korkma durumunu anlatan ezotrofobi, kişinin sürekli izlendiğini hissetmesinden kaynaklanabilir. Bu fobi, yalnızca aynalara değil insanın kendi yüzünün yansımasını görebileceği tüm nesneler için geçerlidir. Televizyon, telefon, bilgisayar ekranı, gözlük camı vb. Ezotrofobik kişiler, yansımalarını görmemek için televizyonu sürekli açık tutabilir, fazla ayna bulunan kuaför/berber gibi mekânlarda bulunduklarında tedirginlik hissedebilirler.

Nomofobi

Telefonsuz kalmaya karşı duyulan yoğun korkuyu ifade ede nomofobi, özellikle çağımızın hastalıklarından biri olarak kabul edilebilir. Bu fobiye sahip insanlar, telefonları olmadan bir yere gittiklerinde üzerlerinde yoğun korku ve gerginlik hissederler.

Başta da söylediğimiz gibi her duygu biz insanlar için, olumsuzluk ifade eden korku duygusu da bunlardan biri ve normal. Ancak bu duygu uçlarda yaşanarak hastalık boyutuna gelmişse ve fobiler gibi olağanın dışındaki güçte hissediliyorsa kişilerin öncelikli olarak duruma karşı farkındalık geliştirmesi, çevrelerindeki insanların da onlara bu anlayışla yaklaşması gerekir. Her durumda uzmanlara başvurarak yardım almak gerektiğini de belirtelim. Bugüne kadar belki de hiç duymadığın dünyanın en garip fobileri yaşayanlar için zor, bilmeyenler için şaşırtıcı olmaya devam edecek. Hayatını kolaylaştıracak daha fazla öneri için Yandestek Blog’u ziyaret etmeyi unutma.