Skip to main content

Saçlarımız dış görünüşümüzde büyük pay sahibi. Aynı zamanda saçların yapısı genetik faktörler dışında sağlık durumumuzun da göstergesi olabiliyor. Stresten, çeşitli hastalıklardan dolayı dökülen saçlara hepimiz aşinayızdır. Peki hoş ve sağlıklı görünen saçlar için ne yapmak gerekiyor? Bu yazıda paylaşacağımız, erkekler için saç bakım önerileri ile oldukça basit ve sürdürülebilir yöntemlerle güzel bir görünüme sahip olabilirsin.

Başta da söylediğimiz gibi saçların yapısında genetik faktörlerle birlikte hormonların ve yaşam biçimlerinin de etkisi görülüyor. İnce telli, kalın telli, yağlı, kuru, dalgalı, kıvırcık ya da düz her saç tipinin farklı yöntemlerle de olsa aynı ölçüde bakıma ihtiyacı var.

Saç Yıkama Sıklığı

Erkek saç bakımıyla ilgili verilebilecek ilk önerilerden biri, saçların en fazla iki gün ara verilerek yıkanması. Saçları iyi seçilmiş, onlara iyi gelecek en uygun şampuanla doğru şekilde yıkamak oldukça önemli. Bunun için tavsiye edilecek yöntem, kullanılan şampuanı saç diplerine masaj yaparak uygulamak olacaktır. Bu sayede, saç dipleri uyarılarak saçların daha çabuk uzaması sağlanır. 

Saçlar Çok Sıcak Suyla Yıkanmamalı

Saçların çok sıcak suyla yıkanması, dokusuna zarar vereceğinden önerilmez. Benzer şekilde çok sıcak suyun cilt için de zararlı olduğu unutulmamalıdır. Sıcak su saç derisini ve yağ dengesini bozarak saçları kurutur.

Saçlara Doğal Bakım Rutini

Saçlar için hindistan cevizi ve argan yağı gibi doğal, besleyici ve onarıcı yağlarla kürler hazırlayabilir, maske uygulayabilirsin. Uyguladığın bakım kürleri ya da maskelerin etkin olabilmesi için en az yarım saat beklemesi gerektiğini de unutma. Saçtan yağları arındırmak pek kolay değil. Bu nedenle erken pes etme. Aksi durumda yağlar, düzgün temizlenmeyen saçta ağırlık yapacak ve saçı hacimsiz ve yağlı gösterecektir. Saçlarını arındırmak için şampuanladığın saçını nazikçe durulamalısın.

Yağlı Saç Bakımı

Düz saçlıların yakındıkları problemlerden biri de saçlarının yağlanmasıdır. Saçların doğal şekli dipteki yağların uçlara kolay ilerlemesine neden olur. Bu nedenle düz saçlar çabuk yağlanır, ağırlaşır ve sönük görünür. 

Bakımı için ne yapmak gerek? Genelde yağlı saçlar kirli ve bakımsız göründüğü için bu saç tipine sahip olanlar saçlarını sık yıkamak isterler ancak bu durum saçları daha fazla yağlandırır. Çünkü sık yıkama yoluyla saç derisi daha fazla sebum üretir. Bu nedenle yıkama alışkanlıklarını değiştirmeli ve sıklığını azaltmalısın.

Kuru ve Kepekli Saç Bakımı

Genelde kıvırcık ve dalgalı saçların daha kuru olduğu görülür. Saçların bu doğal yapısı kökteki doğal yağların uçlara ilerleme süresini geciktirir. Saç derisinden kaynaklı kuruluk, pullanma ve dökülme de karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Kepeklenmenin eşlik ettiği bu yapıdaki saçların bakımı için ne yapmalı? Şampuan miktarı, saç miktarına uygun olarak belirlenmeli, stresten uzak durmalı, saçlar düzenli ve doğru şekilde taranmalı, çinko ya da B vitamini yönünden zengin bir beslenme listesi oluşturulmalı.

Saçlar dış görünüşün önemli parçaları. Genetik faktörlerden gelen doğal görünümünün yanı sıra saçların için uzun saatlerle yoğun uğraşlar harcamadan onları ilgi ve bakımla dilediğin şekle sokabilirsin. Kısa, uzun, düz, dalgalı, kıvırcık, kuru, yağlı ya da kepekli saçlara sahip erkekler için saç bakım önerileri oldukça pratik şekilde uygulanabilir. Daha fazla güzellik ve bakım sırrı için Yandestek Blog’u ziyaret etmeyi unutma.