Skip to main content

Bu yazımız giyimine özen gösteren herkesin ilgisini çekecek ama en çok erkeklerin. Hazırladığımız erkeklere özel giyim önerileri listesinde dolabında geniş yelpazede giyim eşyası bulunsa da onları etkin şekilde değerlendiremeyenler için alternatif pek çok seçenek bulunuyor. Doğru kombinler için püf noktaları ve birlikte kullanılabilecek özel parçalara ilişkin bilgileri alarak kendine ait şık bir tarz yaratabilirsin.

Erkeklere özel giyim önerileri listemizde ilk olarak uyulması gereken altın kurallara değinelim.

 1. Dolabında en az bir tane üzerine tam oturacak şekilde dikilmiş bir takım elbise yer almalı.
 2. Farklı renklerde (mümkünse ana renkler) ve modellerde ayakkabılar dolabında mutlaka bulunmalı.
 3. Kendi zevkine göre giysilerini tamamlayacak, sade ama özenli bir dış görünüş sağlayacak aksesuarlar edinmelisin. 
 4. Dolabına orijinallik katacak farklı renk ve modellerde parçalar almalısın.
 5. Tüm zamanların vazgeçilmezi olan (kot pantolon, sweatshirt, triko kazak gibi) olmazsa olmaz giysilere dolabında mutlaka yer vermelisin. 
 6. Gireceğin her ortamın kıyafet kodu başka. Örneğin iş yerinde, dışarıda yapılan pazar kahvaltısında, piknikte ya da lüks bir restoranda yenecek yemek için farklı giysiler giymen gerektiğini unutma. Elbette kendi tarzından da ödün vermeyerek…
 7. Kemer, çanta, çorap gibi detayları özenli seçmeli, basit görünümlü parçalardan kaçınmalısın.
 8. Genel kural ise her zaman temiz ve bakımlı olmaya göstermek.

Erkek giyiminde kadınlarda olduğu gibi detaylar ve çeşitler fazla olmasa da bazı önemli noktaları atlamamak gerekiyor. Böylece, çok çaba sarf etmeden daima bakımlı ve şık görünmek mümkün. Verebileceğimiz püf noktaları şöyle:

 1. Ayakkabı, kemer ve çanta birbiriyle uyumlu olmalı.
 2. Çorapların renkleri pantolonla uyumlu olmalı. Renkli, desenli eğlenceli çoraplarla özgün bir tarz yaratman da mümkün. Ancak renk uyumu olmasa da tarzda tutarlılığa, kumaşta uyuma ve estetik değerlere önem verilmesini tavsiye ederiz. 
 3. Ayakkabı modeli giysilerle uyumlu olmalı. Son yıllarda elbiselerle ya da takım elbiselerin altına spor ayakkabılar giyilse de bu konsept her ortamda tutmayabilir.
 4. Kravat kullanırken, kravatların kemer tokasına kadar gelmesine dikkat edilmeli.
 5. Modayı takip etmek önemli yine de dolabında zamansız parçalar bulundurmayı ve kendi tarzını yaratmayı ihmal etme.
 6. Yeniliklere açık ol. Kendine özgü bir tarzın olsun ama farklı tarzları denemekten de kaçınma.
 7. Son olarak en önemli kural: Giysilerini kendine güvenerek taşı!

Giyim Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nokta atışı alışveriş yapmak ve az pişmanlık bol memnuniyetle giyim alışverişini sonlandırman için tavsiyemiz, ihtiyaçlarını ve isteklerini belirledikten sonra sıkı bir araştırma yapman. Trendler ne diyor? Aradığın parçalarda kalite, fiyat, performans neyi gösteriyor? Alacağın ürünü neyle kombinleyebilirsin? Kombinlemek için uygun parçaların var mı? Yoksa almalı mısın? Uyum konusunda yalnızca alt üst dengesini değil. Ayakkabı, kemer, çanta, çorap detaylarını da göz önünde bulundurmalısın. Bedenine uygun ölçülerde giysileri alabilmek için öncesinde mutlaka denemeli, alışverişe bir yakınınla çıkmadıysan mağazadakilere danışmayı ihmal etmemelisin. Elin genelde belli renk ve modellerdeki ürünlere gitse de farklı renk ve tarzlara şans vermeni tavsiye ederiz. 

Herkesin hâl hareketi, mizacı, tarzı, vücut yapısı farklı olduğu için her giysiyi farklı taşırız. Bu nedenle vitrinde ya da bir başkasının üzerinde görerek beğendiğimiz ürünlerin senin üstünde farklı durması hayal kırıklığı yaratmasın. Erkeklere özel giyim önerileri listemizin sonuna gelmişken hatırlatalım, moda, güzellik ve bakımla ilgili önerilerimiz için Yandestek Blog’a göz atmayı ve takip etmeyi unutma.