Skip to main content

Bir evin ışık alması ve ev içi aydınlatmanın doğru şekilde yapılması yaşam kalitesini artıracağı gibi dekorasyona dair de bilgiler içerir. Bu nedenle, evlerdeki aydınlatma koşullarının ideal şekilde sağlanması, doğru kaynakların seçilerek yerleştirilmesi büyük önem taşır. 

Evin bulunduğu cephe sebebiyle karanlık ya da aydınlık olması ve odaların büyüklüğü aydınlatma tercihlerini etkileyen etmenlerin başında gelir. Örneğin, küçük alanlarda gün ışığından yararlanmak ve ortamı daha ferah tutmak, doğru aydınlatma ipuçlarıyla mümkün olabilir.

Ayrıca gün ışığı başta olmak üzere ışığın sağlık üzerindeki etkileri de göz ardı edilmemelidir. Hava aydınlanmadan çalışmaya başlayanlarda ve yıl içinde gün ışığından az yararlanan ülkelerde görülen depresyon belirtilerinde ışığın biyolojik etkileri görülür. Aynı zamanda yetersiz aydınlatma koşullarında çalışmak göz sağlığına zarar verir. İşte bu sebeplerle, ev dekorasyonunun yanı sıra, ruh ve beden sağlığın için doğru aydınlatma detaylarına dair önerilerimiz var. İşte evinde uygulayabileceğin aydınlatma önerilerimiz:

  • Evin her odasında, o alanın koşullarına uygun aydınlatma sistemlerini tercih etmelisin. Işık rengi, ampul boyutu ve sayısı bu noktada değişkenlik gösterebilir. 
  • Oturma odası genelde evin sık zaman geçirilen alanıdır. Buralarda ortamı ferah tutan ve göz yormayan aydınlatmalar tercih etmelisin. Odanın büyüklüğüne ve kullanım amacına göre -örneğin çoğunlukla televizyon izleyebilir ya da yalnızca dinlenme alanı olarak kullanıyor olabilirsin- tavandan sarkan aydınlatmaların yanı sıra farklı köşelere ekleyeceğin aydınlatma kaynaklarından yararlanabilirsin. Ayrıca mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmayı da ihmal etme.
  • Mutfakta genel olarak tezgah ve varsa masanın aydınlık olması önem taşır. Bunun için aydınlatmaların bu alanlara vurgu yapması gerekir. 
  • Banyolar çoğunlukla evin en karanlık noktalarıdır. Güzellik ve bakım rutinlerinin yanı sıra kendimize bakmak için ayna karşısında en çok zaman geçirdiğimiz bu alanlarda, doğru ışık kullanımı görüş performansımızı da artırır. Genel tavan aydınlatmasına ek olarak, aynaların çevresine yerleştirilen ve buralara vurgu yapan aydınlatmalar yararlı olacaktır.
  • Yatak odası, hiç şüphesiz günün yorgunluğunu attığın ve dinlendiğin bir alan. Tavana yerleştirilen genel aydınlatmanın yanı sıra, yatak başlarına yerleştirilecek ufak aydınlatmalar ve lambader gibi detaylarla keskin olmayan hafif ışıklı bir oda yaratabilirsin.
  • Evlerin dışarı açılan alanları balkon ve bahçelerde, dekoratif aydınlatmalara ağırlık vermek önceliğin olabilir. Ancak yine de suya, neme ve toza dayanıklı seçenekleri tercih etmelisin.
  • Evlerin gün içindeki ışık ihtiyacı farklılık gösterir. Bu nedenle aydınlatmaya bağlı, aç kapa yapmaya yarayan elektrik anahtarları yerine dimmer adı verilen ayarlanabilir anahtarlar kullanmak, ihtiyaç duyulan ışık miktarını ayarlaman için yararlı olacaktır.
  • Işığın, odaların tüm alanına yayılmasını sağlamak ve hoş dekoratif detaylar yakalamak için genel tavan aydınlatmalarının yanı sıra zevkine uygun lambaderler ya da konsol ve sehpaların üzerinde kullanılabilecek abajurlardan yararlanabilirsin. Bu şekilde odanın farklı alanları farklı ışık gücüyle aydınlanır. 
  • Ampullerde ise beyaz ışıktan kaçarak sıcak renklerin tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca güç tasarrufu açısından LED ampuller kullanarak elektrik kullanımını düşürebilirsin.

Daha önce de söylediğimiz gibi evlerdeki aydınlatmalar için şık ve dekoratif seçeneklerin yanı sıra, sağlık gerekçelerini de göz önünde bulundurarak tercih yapmalısın. Doğru ve yeterli ışık, stres seviyeni ve uyku düzenini etkileyeceği gibi hayat standartlarını da yükseltir.