Skip to main content

Evini gönlüne göre dekore etmeyi kim istemez? Özellikle küresel salgınla birlikte son iki senedir daha fazla zaman geçirir olduğumuz evlerimizde huzur bulmak, hem sosyalleşme, hem dinlenme alanları yaratmak daha fazla önceliğimiz haline geldi. Herkesin kendi tarzı, beğeni ve ilgi alanları doğrultusunda seçtiği ev eşyalarının kendine has bir uyum içinde olması önemli. Ancak herkesin tasarım ve dekorasyon gözüne sahip olması mümkün değil. 

Bir kısmımızda doğuştan bulunan dekorasyon yeteneği, bir kısmımız için de konu hakkındaki önerileri takip ederek gelişiyor. Dekorasyon dergileri, blog sayfaları, son yıllarda popülerleşen mobil uygulamalar ve sosyal medya hesapları yaşam alanları için ilham verici detaylar içeriyor. Klasikleşen akımların yanı sıra son trendleri takip etmek bir hayli kolay. Biz de bu alana katkı sunmak istedik.

Ev dekorasyonunda 2021 trendleri nedir diye soranları soranları buraya alalım:

Grandmillenial Tarzı

Grandmillennial tarz, modada ve dekorasyonda modern çizgilerden uzaklaşmak isteyenlerin geleneksel tarza yeniden hayat vermesi olarak biliniyor. Çiçekli desenler, pötikareli kumaşlar, hasır ve bambudan mobilyalar, antika mobilya ve objeler, duvar kağıtları Grandmillenial’ı betimleyebilecek başlıca detaylar. Peki, senin estetik anlayışına hangisi hitap ediyor? Geleneksel mi modern mi?

Sürdürülebilir Tasarım

Sürdürülebilirlik 21. yüzyılın önde gelen kavramlarından biri. Üretimin ve çeşitliliğin devamlılığını sağlayarak uzun vadeli değer yaratmayı ifade eden sürdürülebilirlik, şimdilerde yemekten tekstile, ekonomik ilişkilerden dekorasyona kadar her alanda ismini duyuruyor. Tasarımda da etkileri görülen sürdürülebilirliğin dekorasyondaki yansıması, karbon salınımı düşük üretim tekniklerinin, bioplastik ya da geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması şeklinde oluyor. Mobilyada ve dekorasyonda trendler arasına giren sürdürülebilirlik kavramı önümüzdeki günlerde daha çok karşımıza çıkacak gibi.

Kıvrımlı, Organik Formlar

Mekanlara hareket, samimiyet, çekicilik ve zindelik katan kıvrımlı formlar özellikle kanepe ve koltuklarda, aydınlatma ve dekorasyon objelerinde karşımıza çıkıyor. Bir yandan vintage esintinin hissedildiği bu trend modern görüntüsüyle de çağı yakalıyor. Kıvrımlı ve organik formlu mobilyaların gelecek dönemde daha popüler olması bekleniyor.

İskandinav Tarzı

İskandinav tarzında görülen minimalizm giderek daha kalabalıklaşıyor. Açık tonlu renkler, doğal dokular ve malzemeler bu trendin başat unsurları. Az detay barındıran, göz yormayan objelerin bir arada ve çok kullanıldığı İskandinav tarzı özellikle yeni neslin gözdesi olmaya devam edecek gibi.

Duvar Dekorasyonu 

Son dönemde dekorasyon sayfalarında dikkatini çeken duvar örtüleri tesadüf değil. Farklı tasarım modelleriyle yaşam alanlarına renk ve tarz katan bu tekstil ürünleri son dönemin yükselişte olan modası. Evindeki modern çizgileri geleneksel motifli aile yadigârı duvar halılarıyla kombinleyerek cool bir görünüm de yakalayabilirsin. 2021’de duvar dekorasyonu sadece bununla sınırlı değil; dokuma perdeler, makrome duvar süsleri, düş kapanları ve tüm duvarı kaplayan minik çerçeveler de yılın bu dekorasyon trendiyle son derece uyumlu.

Malzemede Doğallık

Özellikle 2020’den beri etkileri süren küresel salgınla doğaya dönüş yeniden gündemde. Fiziken mekan değişikliği yapmak kısa vadede mümkün olmasa da evlerde az işlenmiş doğadan malzemeler kullanılıyor. Renk seçiminde de yeşil ve kahvenin yumuşak tonlarının tercih edildiği dekorasyonda yeşil yapraklı bitkiler de olmazsa olmaz.

Ev dekorasyonunda 2021 trendleri; mobilyada modern ile gelenekselin, renklerde açık ve pastel tonlarının, kullanılan malzemelerde doğallığın ve sürdürülebilirliğin ön plana çıktığı dekorasyon önerilerini içeriyor. Şimdi tarzını ortaya koyma sırası sende.