Skip to main content

Evlerde geçirilen zaman her zaman çok değerliydi ama koronavirüs salgınının etkisi yaşam alanlarında mecburi dönüşümlere sebep oldu. Evler, her zamanki işlevlerine ek olarak aynı anda; ofis, spor salonu, dinlenme, sosyalleşme mekanları olup çıktılar. Evlerde geçirilen vaktin artması alışveriş ve yapılacaklar listelerinde de kendini daha çok gösterdi. Dış giyim ürünleri yerini ev kıyafetlerine, restoran, kafe, tatil giderleri yerini ev tadilat ve dekorasyonuna bıraktı. Bu nedenle, ev dekorasyonunda ön plana çıkan popüler trendler hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Senin elin en çok hangi tür ürünlere gidiyor? Hangi parçalar ve renklerin izindesin? Cevapların hazırsa seni ve evini tanımlayan dekorasyon akımını öğrenmeye geçebilirsin.

Modada olduğu gibi dekorasyonda da birden fazla trendi bir araya getirerek özgün çözümler yaratabileceğini unutma. Popüler dekorasyon akımları şimdi seninle:

Bohem

Özgür, gezgin, renkli, neşeli ve romantik ruhluların tercihi bohem tarz kıyafetlerde de dekorasyonda da ön plana çıkan akımlardan. Bohem ev dekorasyonunda, retro ürünlerle birlikte rahat koltuklar, minderler ve sıcak renkler tercih edilir. Özellikle 21. yüzyılın moda minimalist akımına kıyasla detayların fazlaca yer tuttuğu ve kalabalık görünüme sahip bohem akımda renkler, şekiller ve desenler nasıl kullanılır biraz da bunlara değinelim.

Canlı, parlak, pastel tonlu renklerin yanı sıra kırmızı, pembe, mor gibi birbiriyle kullanılması genelde tercih edilmeyen renkler bohem tarzda kullanılabilir. Halı, kırlent gibi tekstil ürünlerinde göz alıcı renklerle birlikte geometrik desenler ve çiçek figürleri de ön plana çıkar. Detaylarda hasır, örgü, kilim, hayvan figürlü, vintage parçalar ve bitkiler tercih edilmelidir. Evin genelinde derin ve kucaklayıcı bir hava yaratan bu dekorasyon akımını buhurdanlık, tütsü gibi aromatik, sakinleştirici kokularla tamamlayabilirsin.

Rustik

Ahşap, mermer, taş gibi ham maddelerden tasarlanan ürünler rustik tarzın başat parçalarıdır. Bu dekorasyon akımı, doğal parçaların kullanımıyla ön plana çıkar. Doğal ürünlerin, kendilerine özgü halleriyle fazla işlemden geçmeden kullanıldığı ahşap ürünlerde genelde renkli boyalar tercih edilmez. 

Doğal taşlar, porselen, seramik ve metal detaylar rustik dekorasyonun bütünleştirici unsurlarındandır. Zeminde ve duvarlarda ahşap malzemeler, renk kullanımında açık ve toprak tonlar ön plana çıkar. Genelde, kırsal bölgelerdeki yaşam alanlarında tercih edilen rustik akım, günümüzde şehir evlerinde modern ayrıntılarla harmanlanarak da kullanılabilmektedir.

Modern

Modern dekorasyon tarzı deyince akla ilk gelen, karmaşadan uzaklık ve sadelik oluyor. Metal, cam, çelik gibi malzemelerin, beyaz, gri, siyah, lacivert renklerin ön planda görüldüğü modern akım, sade ve net tavrıyla minimalist dekorasyonla benzerlikler taşır. Odalara yerleştirilen düz çerçeveli aynalarla geniş, ferah görünümlü alanlar yaratmak da mümkün. 

Dekorasyona hareket katmak isteyenler için kendinden desenli kılıflar, açık renk üstüne koyu renkli geometrik desenler önerilmektedir.

Minimalist

Karmaşadan uzak, az eşyayla ve keskin olmayan yumuşak renklerle tasarlanan minimalist dekorasyon tarzı daha önce söylediğimiz gibi modern tarza yakınlığıyla biliniyor. Mobilyalarda ise basit ancak işlevsel tasarımlar ön plana çıkıyor. Aksesuar kullanımından kaçılmayan akımda gösterişten uzak, nötr renkler geometrik desenlerle bir araya geliyor. 

Evde minimalist bir tarz yakalamak isteyenlerdensen; kaba görünümlü ve çok detay barındıran eşyalardan uzak durmak, fazlalıklardan kurtulmak önceliğin olmalı. Renkler konusunda ağırlıklı olarak en fazla üç renk seçerek ilerlemelisin. Örneğin; gri, lacivert ve bej üçlüsü minimalist akımın vazgeçilmezlerindendir.

Geleneksel

Bir başka dekorasyon trendi de; görkemli mobilyalar, ağır aksesuarlar, geleneksel motifler, ahşap ile altın, gümüş ve bakır renklerinin birlikte kullanıldığı geleneksel akımdır. Modern ve minimalist tarzın aksine, koyu tonların, işleme detaylı vitrinlerin, koltukların, altın ve gümüş varaklı eşyaların ön planda olduğu geleneksel akımda saten, ipek, kadife kumaşlar, kendinden desenli tablo gibi kılıflar dikkat çeker. 

Renklerde dikkat çekici şekilde; altın, gümüş ve bakır tonlarıyla birlikte kırmızı, yeşil, bej tonları ağırlıklı olarak tercih edilir. Vintage, oymalı, el işçiliği çok olan ahşap mobilya ve aksesuarlarla, desenli halılar ve ağır kumaşlı perdelerle evinde geleneksel dekorasyon tarzını yaratabilirsin. 

Herkesin tarzına, yaşam biçimine uygun şekilde yaşam alanını dekore edebilmesi için seçenekler oldukça geniş. Farklı trendleri bir arada görmek isteyenler, akımlara dair uygun parçaları buluşturarak kendi tarzını dengeli ve uyum içinde yaratabilir. Bunun için, ev dekorasyonunda popüler trendler sana ilham verebilir.