Skip to main content

Düzenli ev temizliği birçok kişi için ciddi külfet ve aynı zamanda oldukça gerekli. Günlük yaşam koşturmacasında iş, ev ve sosyal yaşamdan arta kalan zamanı evlerimizdeki düzeni sağlayıp temizlik yapmak için harcıyoruz. Ancak çoğu zaman boş kalan zamanı evlerimizde dinlenmeye ayırmayı tercih ederiz. Bugünkü yazımızda sunacağımız pratik ev temizliği önerileriyle temizlikten kalan vaktinde ayaklarını uzatıp rahatça keyif yapabilirsin.

Yılların deneyimine dayanan önerilerimiz sayesinde çoğu zaman doğal ürünlerle, az çaba sarf ederek temiz bir eve sahip olabilirsin. İşte senin için derlediğimiz kolay, sağlıklı ve pratik temizlik önerileri:

Yer Temizliği

Evin zeminindeki toz, saç, kıl ve kırıntıları elektrikli süpürge yardımıyla topladıktan sonra silme kısmına geçebilirsin. Yerleri sileceğin suyun içine bir miktar sirke eklemen özellikle ahşap yüzeylerin parlamasına ve bakterilerden arınmasına yardımcı olur. Sirkenin ağır kokusundan rahatsız oluyorsan suya parfüm kokulu bir temizleyici de katabilirsin.

Cam Lekeleri

Cam temizliği, genelde evlerin günlük temizlik rutininde yer almaz. Belirli dönemlerde yapılan geniş kapsamlı temizliklerde camlar temizlenir. Ne kadar kirli olursa olsun, camların silinmesi esnasında dışarı sarkmak ve pencere dışında ayağa kalkmak yapılan en büyük ihmallerden biridir. Kolunun ulaşamadığı bölgeleri temizlemek için ucuna bez sarılmış uzun bir sopadan ya da bu iş için özel üretilmiş temizlik gereçlerinden faydalanabilirsin. Camlardaki lekelerden kurtulmak ve sildikten sonra camda pamukçuk kalmaması için geleneksel bir yöntem olan gazete kağıdı kullanımını öneririz. 

Küllüklerde Etkili Temizlik

Her ne kadar sağlığa zararlı olsa da evde sigara içen biri varsa küllerin bıraktığı zorlu lekelere ve ağır kokuya aşinasındır. Küllükleri temizlemek ve kötü kokulardan arındırmak için tuzlu limonlu suyla ovduktan sonra sıcak suda bekletebilir ya da limon tuzunun üzerine kaynar su dökerek kirlerin çözülmesine şahit olabilirsin.

Mis Kokulu Gardıroplar

Çamaşırlar yıkanıp yerlerine yerleştirildikten sonra, havasız kalan gardıroplarda üreyen kötü kokuyu, bir kesenin içine koyacağın sabunla önleyebilirsin. Temizlik kokusunda bir numara olan beyaz sabunların bu işlem için birebir olacağını düşünüyoruz.

Tencerelerdeki Kalıcı Lekeler

Yemek yaparken tencerenin dibini tutturmayan olmamıştır. Suyunu çeken yemekler, sıcağın etkisiyle tencere ve tavalara yapışır; kazıma yöntemi zarar vereceği ve kesin bir temizlik de sağlamayacağından uygulayabileceğin çok daha pratik bir yöntem var. Kirli tencerenin içine su ve bulaşık deterjanı koyarak ocakta kaynamaya bırak; kaynayan suyla birlikte, yapışan inatçı yemek artıklarının söküldüğünü göreceksin. Tencere soğuduktan sonra sünger yardımıyla temizleyip yıkayabilirsin.

Kireçlenen Çaydanlıklar

Sık kullanılan çaydanlıklar kireçlenir, bulaşık deterjanı ve teli yardımıyla da sökülmez. Bunun için, kireç biriktiğinde çaydanlığın içine koyduğunuz limon tuzunu ve kireç izini aşacak kadar suyla kaynamaya bırakın. Kaynayan suyu döktükten sonra çaydanlığın ilk günkü kadar parladığını göreceksin.

Toz Tutan Çekmeceler 

Genelde ıvır zıvırla dolu çekmeceleri boşaltıp tozunu aldıktan sonra yeniden yerleştirmek gözümüzde büyür. Bu sebeple, elektrikli süpürgenin ucuna ince bir çorap geçirerek tozların toplanmasını sağlayabilirsin.

Verdiğimiz bu ufak tüyolarla sağlıklı ve temizlik kokan yaşam alanları yaratman mümkün. Üstelik çok yorulmayarak kendine zaman da bırakabilirsin. Ayrıca, evlerin zihnimizin içini yansıttığını söyleyen görüşü dikkate alırsak, temizlik rutininin zihnine de iyi geleceğini söylemeliyiz. O zaman hadi iş başına!