Skip to main content

Hayatlarımızın vazgeçilmez eşlikçileri evcil hayvanlarımızın bakımı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olduğunu düşünüyor musun? Daha önce Yandestek Blog’ta evcil hayvanların bakımı konusunda faydalı bilgilere yer vermiştik. Bu yazı da evde kedi ya da köpek besleyenler için. Eğer tüylü bir evcil hayvan besliyorsan ev eşyalarının ve giysilerinin tüylerle kaplandığını fark etmişsindir. Peki ama evcil hayvan tüyleri nasıl temizlenir? Uzun ya da kısa olmaları fark etmez; evdeki koltuk, yatak, halı başta olmak üzere ev kıyafetlerinde kedi ya da köpeğinin tüyüyle yaşamaya alışkın olmalısın. Bu yazıdaki pratik önerilerle evini ve eşyalarını temiz tutabilir ve tüylerden arındırabilirsin. İşte derlediğimiz o öneriler:

  • Yüzey temizliğine uygun bir karışım tarifi hazırlayabilirsin. Hızlı ve oldukça kolay bu karışım için su dolu bir şişeye bir fincanın 4’te 3 oranında limon suyu, 3 çay kaşığı kabartma tozu, 2-3 damla çay ağacı yağı doldurarak çalkala. Bu karışımı temizlik spreyi olarak kullanabilirsin.
  • Kedi ve köpeklerin en çok temasta bulunduğu döşemeleri toz tutmaması için laminant ya da vinil malzemeler tercih etmelisin. Ayrıca kumaş yerine deri ya da kanvas döşemeleri öneririz. 
  • Bir ponza taşı yardımıyla halı ve kilimlerin üzerindeki saçları ve tüyleri toplayabilirsin. 
  • Evde evcil hayvanların düzenli olarak yattığı bir yer varsa buraları sık sık yıkamak ya da temizlemek gerekir. 
  • Eğer bir evcil hayvan sahibiysen elinin altında mutlaka bir tüy toplayıcı rulo bulunmalı. Koltuk, halı, yatak, yastık yüzeylerinde biriken tüyleri ve tozları bu rulo yardımıyla pratik şekilde toplayabilirsin. Ayrıca bu rulolar kıyafetlerin üzerinde biriken tüyleri toplaması bakımından da oldukça kurtarıcı. Evden çıkmadan önce ruloyu giysilerin üzerinde gezdirmen yeterli. Acil bir durumda eğer evde tüy toplayıcı rulo bulamıyorsan koli bandından da yararlanabilirsin.
  • Kedi ve köpek gibi tüylü dostlarla birlikte yaşıyorsan belli sorumluluklar almak gerektiğini de biliyorsundur. Bunlardan biri de evde düzenli olarak toz almak, hafif nemli bir bez yardımıyla tüylerin havaya kalkmasını engelleyerek ortamı temizleyebilirsin. Nemli bezin ardından yüzeyleri kuru bir bezle silmeyi de unutma.
  • Evcil hayvan bakılan evlerin her gün süpürülmesi de en önemli detaylardan biri. Böylelikle tüyler fazla birikmez ve etrafa yayılmaz. Süpürme esnasında süpürgenin fırçasını açarak kullanman işini kolaylaştırır. Eğer her gün elektrikli süpürge çalıştırmakta zorlanıyorsan bir robot süpürge de edinebilirsin.
  • Yer yüzeylerine ek olarak, koltukları da elektrik süpürgesiyle süpürerek kısa ve kolay yoldan tüyler, toparlayabilirsin. Bu noktada işini kolaylaştıracak etkenlerden biri de koltuklar için özelleştirilmiş süpürge aparatları. 
  • Evdeki süpürme aşamaları tamamlandıysa sıra geldi silme kısmına. Süpürme esnasında havalanan tüyler ve tozlar silme aşamasında tamamen toparlanır ve temizlik büyük oranda tamamlanmış olur.
  • Evde balkon, bahçe gibi alanlar bulunuyorsa evin bu kısımlarında kedi ve köpeklerin tüyleri taranarak toplanmalı son aşamada ise buralar süpürülüp silinmeli.

Evcil hayvan bakımı konusunda hayatı kolaylaştıran yeni önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz. Tüylü hayvanlarımızın bakımıyla ilgili en kritik noktalardan biri tüy temizliği. Evcil hayvan tüyleri nasıl temizlenir diyenler için hazırladığımız bu yazı hayvanseverlerin işini kolaylaştıracak. Tüm aşamalarda temizlik konusunda bir rutin oluşturman gerektiğini ve ancak düzenli temizlikle istediğin sonuçları alabileceğini unutmamalısın.