Skip to main content

Evde çiçek yetiştirmek istiyor ama aynı zamanda onlar için gerekli ortamı sağlayamayacağından ve zamansızlıktan mı yakınıyorsun? Bu aktivite emin ol gözünde büyüttüğün kadar zor değil, üstelik çok zevkli. Yeter ki bitkileri yakından tanımak iste ve onlara sevgini vermeye hazır ol. Eğer bu işlerde çok yeniysen, senin için hazırladığımız evde yetiştirmesi kolay bitkiler seçkisiyle işe başlayabilirsin. 

Seçtiğimiz bu bitkiler, farklı özellikleriyle evin bazı köşelerine daha çok yakışacak, bazıları hakkındaki uyarıları evde yaşayan herkesin bilmesi gerekecek. Ama gözün korkmasın, kolayca alışacak ve bu işi çok seveceksin. Renkleri ve birbirinden güzel yeşil yapraklarıyla evine bohem bir hava katacak bitkileri dekorasyonun bir parçası olarak da görebilirsin.

Aşağıda özelliklerine yer vereceğimiz evde yetiştirmesi kolay bitkilerden dilediğini seç ve evinin en güzel köşesine yerleştir.

Aloe Vera

İsmini en çok cilt bakım ürünleriyle birlikte duyduğumuz aloe vera yukarı uzanan yeşil sivri yapraklarında çok batıcı olmayan dikenlere sahip. Saksısına ve yetiştiği yere adaptasyonu oldukça kolay olan bitki, zahmetsizce serpilmesi hem yana hem yukarı doğru büyümesiyle de biliniyor. Bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için en ideal bitkilerden biri olan aloe veraya, suladığında suyu süzülebilecek delikli bir saksıda, doğrudan olmasa da güneş alacak şekilde bakılması uygundur. Üstelik çok fazla suya da ihtiyaç duymaz. Evde yapacağın doğal içerikli maskelerin içine eklemek için, bir yaprağını bitkinin geri kalanını hırpalamadan koparıp arasından çıkan jölemsi maddeyi kullanabilirsin.

Menekşe

Yılın büyük kısmında çiçek açan menekşeler, çiçeklerinin renkleri ve kadife dokulu yapraklarıyla evlerin kadim dostu diyebiliriz. Birbirinize alışırsanız ve yerini severse çok uzun yıllar birbirinize mutluluk verebileceğinize eminiz. Nemi ve ışığı seven bu bitkiler, topraklarının yüzeyi kuru kalacak şekilde sulanmalı. Kökleri çok derine inmediği için derin olmayan, bodur, yayvan saksılar tercih edilmelidir. Güneş ışığını sevse de doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması önem taşır. Yazın haftada iki, kışın haftada bir kez sulanması ideal olsa da gelişimine bağlı olarak gerekli kontrolleri yaparak bu sayıları artırabilirsin.

Pothos Sarmaşığı

Fazla güneşi ve suyu sevmeyen pothos sarmaşığı sürünücü bir bitki olarak, bulunduğu yüzeyde sürekli gelişerek aşağı doğru uzamak ister. Bu yönüyle de evine botanik bahçe havası katacaktır. Aldığı ışığın miktarına bağlı olarak yapraklarının boyutu değişiklik gösterir ama yaşama tutunma potansiyeli oldukça yüksektir. Yeter ki fazla su vererek bunaltmayın… Pothos’un kediler ve köpekler için zehirli olduğunu bilmende de yarar var.

Krizantem

Bakımı oldukça zahmetsiz olan bir diğer bitki de krizantem. Baskın olmayan hoş kokusu, birbirinden güzel renk çeşitleri ve çiçeklerinin göz alıcı güzelliğiyle evinde birlikte yaşamaya mutlaka şans vermelisin. Her toprakta yetişebilen bitki, güneş ışığını doğrudan alabileceği ya da yarı aydınlık koşullarda ideal şekilde gelişim gösterir. Suyu sevdiği için düzenli olarak sulamak gereken krizantemi belli aralıklarla budamak da gerekiyor.

Paşa Kılıcı

Sivri yaprakları yukarı doğru büyüyen ve sukulentin bir çeşidi olan paşa kılıcı, asil görüntüsüyle evine çok yakışacak. Bakımı oldukça zahmetsiz olan bitkinin, yarı aydınlık bir yerde durması, doğrudan güneş almaması, ve çok sık sulanmaması gerekiyor. İki sulama arasında toprağı kurumuş olmalı. Toprağında su birikmemesi için suyu süzdüren delikli bir saksı kullanman da uygun olacaktır. Evde kedi ya da köpek besliyorsan bu bitkinin tadına bakmak istedikleri takdirde zehirlenerek midelerini bozacaklarını da bilmelisin. 

Evine canlılık, neşe ve huzur katacak bu bitkiler, evin tüm sakinlerine iyi gelecek. Ayrıca eşsiz görüntüleriyle de ev dekorasyonuna katkı sağlayacaklar. Çiçek bakımı konusunda kendisine güvenmeyenler, evde yetiştirmesi kolay bitkiler listesinden bir ya da iki alternatifle bu keyifli maceraya atılabilir. Bitkilerin dünyasına yeni bir giriş yapıyorsan blogumuzda daha önce yer verdiğimiz bu yazıya da göz atabilirsin.