Skip to main content

Evlerin temizliğine ilişkin temel problemlerden biri sık tozlanmaları. Yeni temizlendiği halde kısa sürede tozlanan evlerde mobilyalar kendilerini yeteri kadar göstermediği gibi yaşam kalitesi de düşer. Özellikle alerjik bünyeler için büyük sorun teşkil eden toz sorunu, evlerdeki temizlik rutininde ve kullanılan eşyalarda da değişikliğe gitmeye sebep olabilir. Bu yazıda dünya için ufak evlerimiz için büyük sorunu çözmenin yollarını paylaşacağız. İşte evlerdeki tozdan kurtulmanın yolları:

Evdeki Fazla Eşyalardan Kurtularak İşe Başla

Bir düşün bakalım… Evde hangi eşyalar olmasa işlevsellik ve dekorasyon bakımından bir eksiklik hissetmezdin? Fazla raf ya da dolaplar, biblolar, halılar, hatta arka odalarda misafir için bekletilen fazla çekyatlar, uzun zamandır giymediğin kıyafetler … Eksikliklerini ne kadar hissedeceksin? Bu eşyaları evden çıkararak hem daha ferah bir evde hafifleyeceksin hem de bu fazla eşyaların tuttuğu tozdan kurtulacaksın. Bu nedenle belli aralıklarla evdeki eşyaları gözden geçirip düzen değişikliğine gitmeni öneririz.

Her Gün Toz Almaya Çalış

Bu çoğu kişi için zorlayıcı olsa da zaman bulursan her gün toz almanı öneririz. En azından gözüne ilk çarpan yerleri çok detaya girmeden elden geçirebilirsin.

Dolap Üstleri ve Rafların Temizliği

Evde toz denince akla ilk gelen dolap üstü, raf gibi açıktaki yüzeyler. Açıkta kalan bu yüzeyler hem açık camlardan gelen, hem bizim dışarıdan giyselerimizle getirdiğimiz hem de evdeki koltuk, halı gibi toz tutma kapasiteli eşyalardan havalanan tozlarla kaplanır. Görünürdeki bu yüzeylerde toz çok birikmeden haftada bir silmekte fayda var.

Perdelerde Toplanan Tozlar için Ne Yapmalı?

Evlerde toz biriktiği halde sık temizlenmesi ihmal edilen eşyalardan biri de perdeler. Genelde mevsimlik temizlikler sırasında tamamen çıkarılıp yıkanan perdeleri elektrikli süpürgelerin perdeler için özel tasarlanmış başlıklarıyla temizlemek ve tozlarını almak mümkün. Benzer şekilde koltukları ve yatağının içini de temiz ve özel bu işler için özelleştirilmiş aparatlarla haftada bir temizlemelisin.

Erişilmesi Zor Alanları Fırçayla Temizle

Yukarıda değindiğimiz özel yüzeyler tozlanmada öne çıksa da aslında evin her köşesi tozlanır. Toz özellikle de eşyaların, odaların kenarlarında ve köşelerinde birikir. Buralara elektrikli süpürgeyle ya da bezle erişmek de zor olacağından temizliği külfet haline gelir. Oysa dar alanlara girebilecek fırçalar yardımıyla bu alanların tozu kolaylıkla alınabilir. 

Evcil Hayvanlar için Tüy Toplayıcılar

Evcil hayvanlarla yaşayanlar bilir ki bu sevimli dostlarımızla aynı evi paylaşıyorsan yerlerde, koltuk üstlerinde ve hatta kıyafetlerinde onların tüyleriyle her gün karşılacaksın. Ancak artık her şeyin basit ve yaşamı kolaylaştıran yolları var. Tüy toplayıcı rulolar yardımıyla hiç yorulmadan bu tüylerden hızlıca kurtulabilirsin. Bu konuda daha önce evcil hayvan bakımı hakkında hazırladığımız yazıya göz atmanı da tavsiye ederiz.

Görüldüğü gibi evlerdeki tozdan kurtulmak, rutin ve basit yöntemlerle mümkün. Üstelik çok yorulmadan pratik yollarla da tozlara veda edebilirsin. Örneğin çoğu zaman, marketlerde toz almak için satılan mikrofiber bezlere, özel fırçalara ve yüzey temizliği için özel satılan sıvı ürünlere de ihtiyacın yok. Evdeki eski çorap, atlet ya da havlu gibi kumaş parçaları güzel temizlik bezi ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca kuru bezle tozunu aldığın alanları hafif nemli suyla silmen önemli bu nedenle ağır lekeli bir alan yoksa yalnızca toz almak için sıvı ürünlere başvurmana gerek yok. Ancak temizlik yaptığının anlaşılması için evde hafif bir güzel koku bekliyorsan kullandığın suyun içine çok az miktarda yumuşatıcı ekleyebilirsin. Evlerdeki tozdan kurtulmanın yolları nedir diye soranlar için önerilerimizi sıraladığımız bu yazıya ek olarak Yandestek Blog’taki ev temizliğine ilişkin püf noktalara yer verdiğimiz diğer tüm yazılar seni bekliyor.