Skip to main content

Hayatlarımızdaki sayılı unutulmaz günden biri de düğünler. Herkesin gönlünden geçen bu özel gününü kendine zevkine göre ve masallara konu olabilecek ölçüde kusursuz geçirmek. Düğünler öncesi yaşanan stresin ve koşturmacanın da en büyük sebebi bu. Daha önce Yandestek Blog’ta Düğün Organizasyonuna Hazırlık Önerileri başlıklı yazımızla düğün hazırlığı yapanların hayatını kolaylaştıracak öneriler sunmuştuk. Bu kez en özel günlerinden biri için kurduğun hayallere odaklanalım… Nasıl bir düğünün olsun istersin? Sade, eğlenceli, geleneksel, doğayla iç içe… Farklı düğün konseptleri içinden sana en uygunu hangisi? Sıralayacağımız farklı düğün konseptlerini oku, kararını ver.

Bohem Düğün Konsepti

Özgün, doğal ve özgür… Son yıllarda daha çok karşılaştığımız bohem düğünler, gelenekselden uzak, gelin ve damadın kendini tanımladığı şekilde gelişiyor. Sıradışı saç ve makyaj modelleri, kendi zevklerine göre tasarlanmış gelinlik ve damatlıklar. Bohem havaya eşlik edecek aksesuarlar. Bu konseptteki düğünlerde postal ve deri ceketlerle kombinlenmiş uzun salaş dantel etekler, toprak tonlarında keten damatlıklar, makromeden yapılmış süslemeler karşına çıkabilir.

Rustik Düğün Konsepti

Toprağı ve doğayı çağrıştıran rustik konsepte her yanı süsleyen canlı çiçekler, ahşap süslemeler ön plana çıkar. İlhamını doğadan alan bu stilde özgür ve rahat bir ortam yaratılır. Şatafattan uzak kır ortamında ya da yüksek tavanlı, koyu ahşap kapı ve mobilyaların, cumbalı pencerelerin olduğu eski bir yapıda yapılan rustik düğünlerde toprak tonları, pastel renkler, canlı çiçeklerin yanı sıra kurutulmuş çiçekler, ahşapla birlikte kullanılacak hasır aksesuarlar yer alır. Bu düğünlerde sade ancak iddialı gelinlik ve damatlık tercihi, odundan yapılmış masa aksesuarları ya da hediyelikler tercih edilir.

Vintage Düğün Konsepti

Yumuşak renklerin hakim olduğu, sade, gösterişten uzak ancak oldukça özenli olması beklenen vintage düğünler, romantik mizaçlı çiftler için birebir. Loş ışıklarla aydınlatılmış bir ortam, şamdanlara yerleştirilmiş mumlar, pembe güller, pembe/şeftali tonlarında aksesuarlar, tüllerle yapılan sade süslemeler konseptin başlıca unsurlarıdır. Ayrıca vücudu sarmayan dantel işlemeli romantik gelinlikler, özenle yapılmış ancak doğal görünümlü saçlar, mat renkli yumuşak kumaşlı şık bir damatlık vintage düğün konseptinin olmazsa olmazlarındandır.

Kır Düğünü Konsepti

Açık havada yapılması sebebiyle genellikle havaların ısınmaya başladığı ilkbahar mevsiminde ya da yaz aylarında tercih edilen kır düğünlerinde açık ve pastel tonların hakim olduğu süslemeler yer alır. Ahşap direklere asılmış ışıklandırmalar, tüller ve çiçekler dekorasyonun parçasını oluşturur. Hafif ve hareket kolaylığı sağlayacak gelinlik ve damatlıklar, doğal, dağınık topuzlar ya da dalgalı yapılan saçlara takılmış taçlar da kır düğünü konsepti için önerilir. Zemin sebebiyle ayakkabılar da rahat kullanımlı tercih edilmelidir. 

Kumsalda Düğün Konsepti

Rüzgârsız ılık bir havada, deniz kenarında çıplak ayaklar, canlı müzik ve her yandan yükselen içten kahkahalarla kumsalda düğün konsepti de pek çok çift için oldukça cazip. Sade süslemeleriyle yüksek kokteyl masaları etrafında toplanan davetliler, dekorasyonda gaz lambası, uçuşan aksesuarlar kumsal düğünlerinin olmazsa olmazı. Gelinlik ve damatlık tercihinde hareket kolaylığı sağlayacak modeller ve gecenin ilerleyen saatlerinde çıkarılmaya müsait rahat ayakkabılar olmalı. Göğüs ve sırt dekolteli ya da kısa ama kabarık etekli gelinlikler, damatlıkta keten kumaştan krem renkli şortlar tercih edilebilir. Kumsalda düğün yapmak imkânın yoksa benzer konsepti havuz başındaki bir mekânda da tasarlayabilirsin. 

Her biri birbirinden güzel, farklı düğün konseptleri sevdiğin insanla çıkacağın yeni yolda güzel zamanların başlangıcı niteliğinde olacak. Sunduğumuz alternatif konseptlerle, ortak zevklerinize uygun, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmek için unutulmaz bir organizasyona hazırlanın!