Skip to main content

Çocuklara özgü bir dünyadan gençlere özgü bir dünyaya geçiş yalnızca fiziksel farklılıklarla değil ruhsal farklılıklar da gerçekleşir. Gençliğe geçiş artık birey olmaya atılan ilk adımdır. Gençliğe geçiş, anda aynı zamanda aileden bağımsızlaşmaya başlanan, arkadaşlar başta olmak üzere hayranlık duyulan müzik grubu, oyuncu, sporcu gibi ünlü isimlerle daha fazla yakın hissedilen bir dönemi de ifade ediyor. Bu durumda yeni gençlerin evdeki konumuyla birlikte yaşam alanlarında da değişikliğe gitmek gerekiyor. Bir genç odası nasıl olmalı? Nasıl dekore edilmeli bu yazıda değineceğiz. Bu yazıda yer verdiğimiz genç odalarına dekorasyon önerileri gençler ve aileleri için…

Genç Odalarının Temel Özellikleri Nasıl Olmalı?

Genç odaları gençlerin kendilerini, zevklerini yansıttıkları, aynı zamanda rahat edebilecekleri, zaman geçirmekten hoşlanacakları alanlar olarak tasarlanmalı. Hayatına yeni değişkenler giren gençler için kafa karıştırıcı ve zorlayıcı olmaması adına eşyalarda sadelik ve konfor ön plana çıkarken, gençlerin özgürce kendilerini ifade edebilecekleri elverişli alanlar oluşturulmalı. Eğer uzun vadeli bir kullanım düşünülüyorsa gençlerin beğenilerinin değişeceği hesap edilerek temel büyük parçalarda zamansız ve sade ürünler tercih edilmeli. Benzer şekilde renk seçiminde, yorucu ve kafa karıştırıcı olmayan yumuşak nötr renklere öncelik verilmeli. Özellikle koyu ve dikkat dağıtıcı canlı renklerden uzak durulmalı.

Genç Odalarında Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Başta da söylediğimiz gibi ilk gençlik dönemi, gençlerin özellikle arkadaşlarıyla daha çok zaman geçirmek istediği dönemler. Bu dönemde arkadaşlar okul ortamının dışında da sosyalleşmeye hatta birbirlerinin evinde yatıya kalmaya da başlar. Odalara eşya seçiminde şartlar uygunsa arkadaşların kalma ihtimali de düşünülerek yavrulu yataklar tercih edilebilir. 

Yatağın yerleşiminde ise soğuktan, cam kenarından, radyatörden uzak olması önemsenmelidir. Yatağın yanına, kolay ulaşmak isteyebileceği eşyaları için bir komodin de oldukça uygun olur. Ayrıca yatağın uykuya geçiş sırasında kafa karıştırmayacak renk seçimlerinden oluşacak bir karşı cephesi olmalı, oda sakin aydınlatmalarla ışıklandırılmalıdır. 

Genç Odalarında Dolap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odayı daha ferah gösterecek, giyindikten sonra kendini rahatça görebileceği aynalı bir dolap yatak odaları için vazgeçilmez. Aynı zamanda odada yer tasarrufu sağlamak için kapaklı dolaplar yerine raylı sistem de önerilir. Bölmelere ayrılmış bir dolap da kıyafet seçiminde zorlanan genç için kolaylaştırıcı olacaktır. Odada uyum sağlanması adına yatak, komodin ve dolabın benzer renk ve materyallerde olması da önemsenmelidir.

Genç Odalarında Çalışma Alanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Çalışma alanlarının kafa karıştırmayacak şekilde, sade, birbirleriyle uyumlu renk ve detaylarla döşenmesi gerekir. Masa sandalye seçiminde ergonomik şartları sağlamak temel amaç olmakla birlikte bunların kolay yer değişikliği yapılabilecek şekilde taşınabilir ve hafif olması da önemlidir. Çalışma masalarında gençlerin karşılarına asabilecekleri hatırlatıcı ve motive edici panolar da yerleştirilebilir. En önemli noktalardan bir diğeri de masanın özellikle gündüz vakti doğal ışık alabilecek bir açıda konumlandırılmasıdır.

Genç Odalarında Oturma Alanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Eğer odanın genişliği bir oturma alanı oluşturmaya elverişliyse gençlerin arkadaşlarıyla sosyalleşmesi, kendi başına zaman geçirmek istediğinde aradığı konforu evin içinde bulabilmesi için bu alanlar mutlaka oluşturulmalıdır. Çok yer kaplamayacak berjer, bench, puf ya da armut koltuklarla bu alanlar basitçe yaratılabilir. Eğer yatak bir duvara dayalıysa, yatağa yerleştirilecek bolca yastıkla uyku vakti dışında oturma alanı olarak kullanılabilir.

Genç Odalarında Yer Alabilecek Diğer Detaylar

Gençlerin odaları kendilerine özgü ve dünyalarını ortaya koyabilecekleri şekilde olmalı demiştik. Bunun için odada bir alan yaratılmalıdır. Bu alan odadaki diğer kısımlardan ayrı bir ışıklandırma ya da renkle tasarlanabilir. Ufak aksesuarlar, posterler, fotoğraf çerçeveleri, hobi eşyaları odanın bu kısmında yer alabilir. Ayrıca eğer aynalı bir dolap yoksa bir köşeye ayna yerleştirilmesini öneririz.

Yandestek Blog’ta daha önce verdiğimiz dekorasyon önerilerine ek olarak bugünkü yazımızda evlerin önemli bir parçası olan genç odalarının dekorasyonu için püf noktalarını da paylaştık. Gençler ve aileleri için genç odalarına dekorasyon önerileri ile gençlere kendi dünyalarını yaratmanın önemini de hatırlatıyoruz.