Skip to main content

Bazı ciltler bakımlı ve güne hazır görünmek için makyajın toparlayıcı, aydınlık ve renk veren etkilerine ihtiyaç duyar. Ancak makyaj ürünleri ciltteki gözenekleri kapattığından ve genelde kimyasal içerikler barındırdığından uzun vadede cilde zararları yadsınamaz. Bu nedenle her gün ağır makyaj yapılmasa da günlük hafif bir makyaj yapılabilir. Peki günlük makyaj nasıl olmalı? Bu yazıda daha önce yer verdiğimiz güzellik sırlarına ek olarak yeni makyaj önerilerimizi sunacağız. 

Ev, iş, okul ve hatta büyük şehir hayatının getirisi stresli, yoğun ve yorucu düzen fiziksel ve psikolojik sağlığımızı etkilediği gibi cildimizin cansız ve solgun görünmesine, yıpranmasına da neden oluyor. İşte bu nedenle günlük hafif bir makyajla güzel görünüm elde etmek mümkün. Üstelik günlük bir makyaj için uzun saatler harcamana da gerek yok. Vereceğimiz pratik önerilerle kısa sürede bu işi halledip, elde ettiğin doğal görünümle günün geri kalanının keyfini çıkarabilirsin.

Önerilerimizi sıralamaya geçmeden önce cilt temizliğinin önemini de hatırlatalım. Cildini makyaj öncesinde ve sonrasında derinlemesine temizlemen yararına olacaktır. Aksi durumda günün tüm kirinin yanı sıra makyaj ürünlerinin cildinde bıraktığı kalıntılar nedeniyle cildinde bozulmalar görülür. Cildini çift aşamalı yöntemle ideal şekilde nasıl temizleyeceğini anlattığımız yazıyı da mutlaka okumalısın.

Doğal bir görünüm elde edeceğin günlük makyajda siyah gibi koyu, keskin renkler yerine daha yumuşak renkler tercih edilmeli. Örneğin kahverengi ve tonlarından oluşan toprak tonları bunun için oldukça uygundur. Herkesin güzellik anlayışı farklı olduğu gibi makyajdaki tarz farklılıkları da normaldir. Bir de elbette cilt tonuna göre herkese yakışan ideal makyaj tonları değişiklik gösterir. Burada vereceğimiz önerilerin temel hedefinin doğalı yakalamak, abartıdan uzak durmak ve gözenekleri tam anlamıyla kapatmamak olduğunu bilmelisin. 

Şimdi gelelim “günlük makyaj nasıl olmalı?” sorusunun yanıtlarına. İşte pratik ve doğal günlük makyaj önerileri…

Günlük Makyajda Kapatıcı

Günlük makyajına başlarken gözlerden başlamakta yarar var. İlk adımda göz çevrene kapatıcıyı uygulayıp ardından tercihen toprak tonlarında bir far sürmelisin. Daha canlı tonlarda bir far tercih ettiysen bu farı ten rengi bir farla gözlerine sabitlemelisin.

Günlük Makyajda Rimel

Kapatıcı ve far işlemlerini bitirdikten sonra kirpiklerine rimel sürmelisin. Uygulamayı topaklaşmayla estetik görünümü bozmayacak şekilde kirpik diplerinden uca doğru yapmalısın. Bir pamuk ya da kulak temizleme çubuğu aracılığıyla taşan kalıntıları temizleyebilirsin.

Günlük Makyajda Göz Kalemi

Gün içinde koşturmaca sebebiyle gözünden akacak olsa da eğer sürmek istersen açık renkli bir göz kalemi tercih etmeni öneririz. Bu sayede günlük kullanımı daha kolay olacak aynı zamanda gözlerini ön plana çıkaracak etkileyici bir görünüm elde edebileceksin. Kalemi, göz içlerine sürerek canlı bir bakışa sahip olabilirsin.

Günlük Makyajda Allık

Günlük makyajda doğal renkli bir allığı elmacık kemiklerinin üzerine hafifçe sürerek yüzüne renk katabilirsin. Allık tercihin oldukça önemli. Eğer allıkta aşırıya kaçarsan yaptığın sade makyaj tezat oluşturacaktır. Bunun yerine hafif dokunuşlarla uygulayıp gün içinde aralıklarla bu sade dokunuşları tazeleyebilirsin.

Günlük Makyajda Ruj

Geldik son aşamaya, dudak çevrene doğal tonda bir dudak kalemi sürüp ardından cilt tonuna yakışacak renkte bir rujla günlük makyajını tamamlayabilirsin. Mat bir ruj gün içinde daha kullanışlı olacaktır ama en sık yenilemen gereken makyaj ürünü ruj olacağından dilediğin ruju sürüp gün içinde tazeleyebilirsin.

“Günlük makyaj nasıl olmalı?” önerilerimizin sonuna geldik. Önerilerimizle yüzüne ve hayatına renk katabilirsin ama her halinle güzel ve biricik olduğunu bilmelisin.