Skip to main content

Masaj yorgun bedenler ve zihinler için birebir. İster evde ister ofiste çalış ya da henüz çalışma hayatına atılmamış bir öğrenci ol, fark etmez, gündelik yaşam koşturmacasında herkesin farklı stres kaynakları ve tıkandığı noktalar var. Bu durum da vücudumuzda gerginliğe ve ağrılara sebep oluyor. Profesyonel ellerden çıkma bir masajla tüm bu sıkıntılardan uzaklaşman mümkün. Peki ama hangi masaj çeşidi sana uygun? Hangi masaj çeşidini yaptırmak sana daha iyi gelecek? İşte bu yazıda sorularının cevaplarını ve senin için hazırladığımız farklı kültürlere ait masaj çeşitlerini bulacaksın. 

Klasik Masaj

İsveç masajı olarak da bilinen klasik masaj, hoş kokan yağlar eşliğinde yapılıyor. Bu masajı yaptırırken fonda kullanılacak rahatlatıcı bir müzik ve hazırlanmış atmosferle gündelik gerginliklerini kapının dışında bırakacak, gevşeyerek huzur bulacaksın.

Thai Masajı 

Tayland’a ait bu masajı anavatanında yaptırabileceğin gibi eğitimini almış ve dünyanın her yerinde bulabileceğin profesyonellere de yaptırabilirsin. Uzak Doğu’nun geleneksel tıp tekniklerinde görülen Thai masajı baskı, çekme, gerdirme hareketleriyle yapılıyor. Bu masaj, sert bir zeminde, sert hareketlerle genelde iki saate yakın yapıldığı için bir rahatsızlığın varsa önce doktoruna danışmanı öneririz.

Aromaterapi Masajı 

Aromaterapik yağlar ve bitki özleriyle yapılan bu masaj rahatlatıcı, hafifleten ve dinlendiren etkisiyle genelde en çok tercih edilenlerden biridir. Masaj tekniğinde yumuşak hareketler kullanıldığı için yağların da etkisiyle masajı yaptırdıktan sonra bir süre ayaklarının yere basmayacağını söyleyebiliriz. Kendine bir ödül vermek istersen hakkını, bir saate yakın süren aromaterapi masajında kullanmalısın.

Shiatsu Masajı 

Bir başka Uzak Doğu ülkesi Japonya’ya ait shiatsu masajının da kökeninde geleneksel tedavi yöntemi oluşu yatar. Vücudun belli noktalarına basınç uygulanarak yapılan bu masajın tekniği de hassasiyeti olanlar için sert gelebilir.

Sıcak Taş Masajı

Doğal taşlar verdikleri şifayla bilinir. Eğer sende hayatının farklı alanlarında tıkanmalar hissediyorsan dahası bu bedeninde bunun yarattığı bir gerilim, hastalıklar ve kilitlenmiş noktalar varsa sıcak taş masajını denemeni öneririz. 

Baş, Boyun ve Omuz Masajı

Baş ve boyun ağrısı, sırt ve bel tutulması, vücutta genel bir gerginlik, huzursuzluğun yarattığı gerilim hayat kalitesini oldukça düşüren etkenlerden. Bunun için baş, boyun, omuz bölgelerine masaj yaptırarak rahatlayabilirsin. Bu masaj tekniği konusunda Hindistan’ın ve ülke halkının usta olduğunu söylemeliyiz. 

Refleksoloji

Uzak Doğu’nun geleneksel tedavi yöntemlerinden bir diğeri de denge masajı anlamına gelen refleksolojidir. Ayaktaki özel bazı bölgelere yapılan bu uygulama alternatif tıp tekniği olarak da kullanılır. Bu masaj hizmeti eğer alanında oldukça uzman biri tarafından verilirse sonuçlarından çok memnun kalacağını belirtelim.

Spor Masajı

Sporcuların ya da sporla ilgilenenlerin performansını artıran bu masaj türü spor sonrası rahatlama da sağlar. İlgilenilen spor dalına uygun uyarıcı hareketlerin yapıldığı spor masajı bir yandan vücudu dinamik hissettirir diğer yandan gerginliği alır.

Yukarıda farklı masaj çeşitlerini aktardıktan sonra soralım: “hangi masaj çeşidi sana uygun?” Sert hareketlerle zinde ve aynı zamanda gevşemiş hissetmek mi? Hafif ve sakinleştirici masaj türleriyle rahatlamak mı? Yoksa vücudundaki tüm ağrı noktalarından kurtulmaya odaklı tedavi edici bir teknik mi? Vücudunu en iyi sen tanırsın bir de eğer tedavi gerektiren sorunların varsa doktorun… Kararını ver ve kendini ödüllendir. Yaşam kaliteni yükseltmek için sağlık, spor, psikoloji alanlarında verdiğimiz öneriler Yandestek Blog’ta seni bekliyor.