Skip to main content

Sıkı bir moda takipçisi olmasak da toplumun bir parçası olarak tarzımız ve tercihlerimiz giyim trendlerinden etkileniyor. Özellikle seri üretim giysi satan mağazalardan alışveriş yaparak her birimiz bilerek ya da bilmeyerek moda akımlarıyla karşılaşıyoruz. Kendimizi ifade ediş biçimimizin çoğu zaman aynası olan giyim tarzımızda, dönemin moda anlayışı bazen klasik bir şıklıkta bazen rüküş ya da spor detaylarda kendini gösteriyor. 

Fransızca kökeni, tarz, yöntem anlamına gelen “mode” kelimesinden günümüze gelen kavram, 15. yüzyılda ortaya çıkarak giyim tarzı, kıyafet anlamında kullanılmaya başladı ve Türkçe’ye “moda” olarak geçti. Moda kelimesi, günümüzde belirli bir süre etkin olan toplumsal beğenileri ifade etmek için kullanılıyor. 20. yüzyılın başlarında dönemin ünlü terzileri eşliğinde ilk kıvılcımları görülen moda akımları zaman içinde geniş kitlenin ilgisini çeken ve takip ettiği bir mecra haline geldi. 

Bu yazımızda dünya çapında etkileri görülen moda akımlarına yer vereceğiz. Bakalım, sen kendini en çok hangi tarza yakın bulacaksın?

Retro Akımı

Puantiye, çan etek, pileli etek, İspanyol paça pantolon sevenlerden biriysen sen de bu akımın müdavimlerindensin. Geçmiş dönem modasının yeniden gündeme gelmesi ve kullanılmasıyla ortaya çıkan retro akım, günlük kıyafetlerde etkisini gösterir. Ancak özel davetlerde de bu tarzı, saç ve makyajla destekleyerek kullanabilir ve parmakla gösterilen isimlerden olabilirsin. 

Gotik Akımı

Gotik deyince akla; moda, sanat ve mimari anlayışıyla hemen Ortaçağ gelir. Moda akımı olarak Gotik, dönemin karanlık tarafını yansıtır. Siyahın asil duruşu, deri, tül ve dantellerle birleşirken bir yandan da feminenlik ön plandadır. Hüzünlü, güçlü ve etkileyici bir duruş getiren akımın tamamlayıcı unsurlarından biri de koyu renkli makyajlardır. Akım, 70’li yıllarda ortaya çıkarak rock ve gotik metal gibi müzik türlerine ilgisi olanların giyim tarzını etkilemiştir.

Vintage Akımı

Akım kısaca, belli bir dönemin özelliğini yansıtan, tasarımcılar tarafından hazırlanan parçaları ifade ediyor. Günümüzde rastlayabileceğin vintage dükkanlarında 20. yüzyıl ve öncesinde kullanılan giysileri ve eşyaları bulabilirsin. Vintage akımına meraklıysan, işin uzmanları tarafından dünyanın dört köşesinden getirilen bu ürünlerle tarzını konuşturabilirsin. Günümüze kadar bakımı yapılarak korunan parçaların; malzemeleri, dayanıklılığı ve geldiği yılın eskiliğine göre daha fazla değer kazandığını unutma.

Barok Akımı

Gösteriş, zenginlik, ağır işleme ve süslemelerden oluşan barok akımı döneme de adını veren 17. yüzyılda ön plana çıktı. Kabarık elbise ve beli ince gösteren korselerin görüldüğü akım daha çok saray tarzı olarak düşünülebilir. Günümüzde kıyafette olmasa da yaşam alanlarının dekorasyonunda bu akımın etkilerini görebiliyoruz.

Avangart Akımı

Avangart akımda; farklı, uçuk kaçık, sıra dışı tasarımlar ön planda. Herkes için günlük hayatta kullanılmaya uygun olmasa da akım, yaratıcı yönü gelişmiş kişilerin hayal gücünü ortaya koyar.

Bohem Akımı

Salaş şıklık olarak özetleyebileceğimiz bohem akımda, vücudu sarmayan, rahat, yumuşak kumaşlı, soft renkli giysiler tercih edilir. 

Kovboy Akımı

Haftasonu sabahları izlediğin kovboy filmlerindeki giyim tarzını hatırlar mısın? Kovboy şapkaları, uzun ve kaba çizmeler, yanları püsküllü pantolon ve gömlekler bu akımın tamamlayıcıları arasında bulunuyor.

Eklektik Akımı

Bu akımı iyi değerlendirirsen farklı tarzlardaki parçaları bir arada kullanarak göze hoş gelen bir bütün oluşturabilirsin. Akımın başarılı bir temsilcisi olabilmek için modayı yakından takip etmeni bol bol moda dergisi karıştırmanı tavsiye ederiz.  

Punk Akımı

Metal aksesuarlar, deriler ve zımbaların, renkli saçlarla tamamlandığı asi ruhları simgeleyen akım, punk tarzı müzik dinleyenlerin de kendini ifade ediş biçimi.

Holografik Giyim Akımı

Yanardönerli kumaşlar ve ışık oyunlarının kıyafetlere yansıdığı bu akım, iddialı ve dikkat çekici olmak isteyenler için birebir.

Pin-up Akımı

Bu akımda alımlı ve sevimli tarzların iç içe geçtiğini görürüz.

Vamp Akımı

Vamp akımı, iddialı ve gizemli giyim sevenlerin tercih ettiği tarza sahip. 

Başta sorduğumuz soruyu tekrarlayalım; bu moda akımlarından hangisini kendine daha yakın hissediyorsun? Yoksa kendi tarzıyla şıklığını ortaya koyan, hayalgücü yüksek ve yaratıcı insanlardan mısın? Modayı takip eden, bağımsız takılan ya da henüz ismi duyulmamış bir akımın öncüsü… Kim olursan ol; incelikler ve güzellikler peşinde koşmaktan vazgeçme!