Skip to main content

Güzellik ve bakım amacıyla kullanılan Hint kınası, ağırlıklı olarak Hindistan’da yetişen kına bitkisinin kurutulup öğütülmesiyle oluşuyor. Bitkinin yetiştiği coğrafyalarda ise sağlık için kullanılan Hint kınasını çamurla karıştıran bölge insanları, bu karışımı el ve ayaklarına sürerek güneşin zararlı ışıklarından korunduklarına inanıyorlardı. Şimdilerde; saçı boyayarak, el, kol, ayak ve sırta dövme şeklinde uygulanabilen bu kına çeşidi, kimyasal ürünlerin aksine uygulandığı alana zarar vermiyor. Ancak unutma; her bünye farklı bir etkene alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle, Hint kınası kimyasal madde içermeyerek sağlığa elverişli bir ürün olsa da alerjisi olanlar kullanmamalı.

Hint Kınası Dövmeleri

Hint kınasıyla yapılan dövmeler hem acısız hem kalıcı olmayacağı için dilediğin zaman yeniletme ve farklı bir model deneme şansına sahipsin. Son yıllarda, kına gecelerinde avuç içine yakılan geleneksel kınanın yanı sıra, bu tarz organizasyonlara katılanlara yapılan Hint kınası dövmeleri de oldukça popüler.

Yapıldıktan sonra gittikçe koyulaşarak siyaha dönmesi beklenen kaliteli Hint kınaları, aktarlardan toz halinde alınabileceği gibi uygulama kolaylığı bakımından genelde koni biçimindeki tüplerde de satılıyor. Bu konuda, bulabileceğin farklı dövme desenlerini kendin uygulayabileceğin gibi profesyonel ellerden de destek isteyebilirsin.

Hint Kınası Saçta Nasıl Kullanılır?

Saçlarında kimyasal bir boya kullanmak istemiyorsan bir de kınanın verdiği renk seni memnun edecekse bunun için de evde kolayca karışımını hazırlayabilirsin. Saçının uzunluğuna bağlı olarak miktarını ayarlayacağın toz halindeki hint kınasının içine biraz bakım yağı ve su karıştırarak eldiven yardımıyla saçlarını boyayabilirsin; tamamına eşit miktarda sürdüğüne emin olduktan sonra streç filmle sararak istediğin renk tonuna göre bir süre bekletip yıkarsın. İşte sağlıklı ve parlak saçların hazır!

Hint Kınasının Saça Faydaları Nelerdir?

Saça parlaklık ve canlı bir görünüm verir.

Saç derisinde oluşan mantar ve egzamaya karşı cildi korur.

Saçı besler; kırılma ve kopmaları engeller.

Saç köklerini sağlamlaştırır.

Saçta yağ dengesini sağlar.

Kepeklenmeyi azaltır.

Saç derisini kimyasal atıklardan temizler.

Yılın ilk yarısından silkinerek hayatına farklılık katmak isteyenler, Hint kınası mucizesiyle farklı dövme modelleri deneyebilir ve saçlarına doğal renkler verebilir. Bu basit ama göz alıcı yöntemi sen de denemelisin.