Skip to main content

Cilt bakımının başlıca adımlarından biri cilt temizliği. Eğer cildin gözenekleri dolmuş kirden arınmamış haldeyse bakım yapmak da anlamsız ve zordur. Temizleme yöntemleriyle ölü hücreleri, sebum fazlalığını ve diğer kalıntıları ciltten atabilir, kullandığın bakım ürünlerinin derinlere nüfuz ederek daha etkili olmasını sağlayabilirsin. Cilt bakımında doğru adımları takip etmek, cilt kusurlarını da önleyecek ve onaracaktır. Peki ama cildini en doğru şekilde nasıl temizlersin? Bu konuda farklı görüş ve öneriler bulunuyor ancak biz bugün son dönemde çok konuşulan iki aşamalı cilt temizliği (double cleansing) nedir? Nasıl yapılır? Bundan bahsedeceğiz. 

Cilt temizliği ve bakımı önerileri düzenli yapıldığında cilt problemlerini çözmesinin yanında cildi esnek, parlak ve genç tutar. Özelliklerini aktardığımız çift aşamalı temizliğin detaylarını okudukça alkol bazlı temizleyicilerin ve yalnızca suyla yapılan yıkama işleminin ne kadar yetersiz hatta faydasız olduğunu sen de göreceksin. 

İki Aşamalı Cilt Temizliği Nedir?

Son dönemde yoğun ilgi gören iki aşamalı temizlik; cildi önce yağ bazlı sonra su bazlı temizleyicilerle temizleme işlemidir. Bu yöntemle yüzünün gün içindeki tüm kir ve yağ  katmanlarından tamamen arındırılması sağlanır. Makyaj, güneş kremi ve sebumun etkilerinden kesin kurtuluşun ancak bu temizlik yöntemiyle mümkün olduğunu söylemeliyiz. Özellikle günü cildine çift aşamalı temizlik yaparak kapatmak, kendine yapacağın en büyük iyiliklerden olacak.

İki Aşamalı Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

  • İlk Aşama: Yağ Bazlı Temizleyici Kullanımı

Özellikle yağlı cilde sahip olanlar bu ilk aşamada eleneceklerini düşünebilirler ancak durum öyle değil. Yağ bazlı temizleyiciler, düşünülenin aksine cildini daha fazla yağlandırmayacak, ikinci aşamayla tamamladığında ciltteki fazla yağın kolayca arındırılmasını sağlayacak. Çünkü ikinci aşamada suyla birleşen yağ akıp gider ve yüzünde yağlı his bırakmaz. Yağlı, akneli bir cilde sahipsen gözeneklerine dolan kiri ve yağı kolayca temizleyebilirsin. 

Bu basit adımı nasıl uygulaman gerektiğini anlatalım: Üründen pamuğa az miktarda dökerek dairesel hareketlerle yüzünü silmelisin. Pamukta göreceğin yüzünden çıkan kirlerle doğru yolda olduğunu anlayacaksın. Üstelik tek seferde o kadar az miktar yeterli ki bu sayede aldığın ürünü uzun süre kullanabilirsin.

  • İkinci Aşama: Su Bazlı Temizleyici Kullanımı

Yağ bazlı temizleyiciler derinlemesine temizlik sağlarken su bazlılar son kalıntıları da akıtıp cildini yağdan arındırıcak. Su bazlılar olarak; köpüklü, jel ve süt formundaki temizleyicileri sayabiliriz. İlk aşamada cildindeki sebum fazlalığı, makyaj ve kirden arınan cildine az miktarda su bazlı temizleyici uygulaman yeterli olacaktır. Ancak temizleyiciyi seçerken cilt tipine uygun ve cildini kurutmayacak ürünleri tercih etmelisin. Temizlik sonrası yüzünde gerginlik, kuruluk hissediyorsan su bazlı temizleyicini gözden geçirmen de yarar var. Cildinin yağ fazlalığından kurtulurken nem oranını ideal düzeyde korumayı da ihmal etme. 

Cilt bakımın temel adımı olan temizlik, ne kadar titizlikle yapılırsa cildine uyguladığın diğer her şey daha doğru etki eder. Gece yatmadan önce düzenli olarak cilt temizliğine ayıracağın kısa zamanlar uzun vadede büyük fark yaratacak ve cildinde porselen etkisini hissedeceksin. İki aşamalı temizlikle cildinde akneye, kızarıklığa, kırışma ve matlaşmaya veda etmek istemez misin?