Skip to main content

Soğuk havalar yaklaşırken kışlık kıyafet alışverişi telaşı da başlıyor. Soğuk havaların vazgeçilmez parçalarından biri kaban seçimi. Tüm kış boyu üzerinden çıkarmayacağın kabanlar için hem vücuduna uygun hem zevkine hitap eden aynı zamanda genel giyim kurallarını da içeren bir rehbere ihtiyaç duyabilirsin. Bunun için bir kaban seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırladık. Kışlık giysi alışverişine çıkmadan önce bu listeye mutlaka göz atmalısın.

Etek Boyu

Seçeceğin kabanların etek boyu tarzını, yaşını, boyunu ortaya koyacak en önemli etkenlerden biri. Bu konuda bilinmesi gerekenlerden en önemlisi uzun boyluların diz altına uzanan kabanlar seçmesi daha uygunken bu uzunluk kısa boyluların daha kısa görünmesine sebep olacağından onların bacak boylarını çok kesmeyecek uzunlukta kabanlar tercih etmesi gerekir.

Kumaş Cinsi

Yalnızca kaban seçiminde değil tüm kıyafet seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri kumaşın cinsidir. Polyester, naylon gibi materyallerle üretilmiş ürünlerde olabildince uzak durulmasında fayda görülür. Benzer şekilde kabanlarda da bu materyalli ürünler iyi bir ısıtma sağlamayacağı için tercih edilmemelidir.

Yapılacak Kombin

Kaban, kışlık giyimde büyük parçalardan biri olduğu için, kendine uygun ve uzun vadeli giyebileceğin bir kaban bulmak kolay olmayabilir. Bu aşamayı uzun uğraşlar sonucunda aştıysan sıra geldi kabana eşlik edecek diğer kışlık giysilere. Kışlık kazaklar ve kıyafetler de genelde kalın olacağından kabanın duruşunu bu kalınlığı hesap ederek de seçmelisin. Üzerine tam oturmayan bir kaban tercih etmek bunun için ideal olabilir.

Cep Detayları

Kışın üzerimize giydiğimiz eşyaların fazlalığından ve işe, okula giderken yanımızda taşıdığımız eşyalardan ötürü taşıdığımız yük miktarı da genelde artar. Her ne kadar eşyalar için elverişli çantalar taşıyabilecek olsan da elverişsiz hava şartlarında kabanındaki cepler hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin yağmurda, karda çabuk ulaşman gerekecek anahtar, cüzdan, telefon, akbil gibi parçaları pratik şekilde taşıyabileceğin cepli bir kaban sana oldukça kolaylık sağlar.

Rengi

Kışı tek bir kabanla geçirmeyi düşünüyorsan kalitesinin ve materyalinin yanı sıra rengi konusunda ince düşünmeni öneririz. Bunun için tüm kıyafetlerine uyum sağlayabilecek, dolabındaki giysilerin hakim rengiyle uyumlu renkte bir kaban seçmelisin. Önerimiz siyah, gri, bej gibi ön plana çıkmayacak renkleri tercih etmenden yana.

Tarzı

Başta da söylediğimiz gibi kaban seçimini etkileyecek en önemli faktörlerden biri giyecek kişinin tarzı. Ancak uzun vadeli giyebileceğin, amaca hizmet edecek seni soğuktan koruyacak bir kaban arıyorsan her ortamda ve tüm  giyim tarzlarına uygun dikkat çekici renklerde ve modellerde olmayan kaban seçmelisin. Örneğin, tercih edeceğin kabanı hem arkadaş buluşmalarına ve hem iş yemeğine eşlik edebilecek tarzda olması gerektiğini düşünebilirsin. Bu sayede hem şık hem ekonomik bri tercih yapmış olursun.

Kaban seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesini hem genel giyim kurallarını hem tarzını hem de ekonomini eş zamanlı olarak düşünebileceğin şekilde oluşturduk. Bu noktada öncelikler farklılık gösterecekse de alışverişe çıkmadan önce hazırladığımız herkese uygun bu liste göz önünde bulundurulmalıdır. Modaya ilişkin diğer yazılarımızı da incelemek için Yandestek Blog’u ziyaret etmeyi unutma.