Skip to main content

Kediler Hakkında Bunları Biliyor muydun?

By Ağustos 20, 2021Hayvan Bakımı
Kediler hakkında ilginç bilgiler

Evlerin hükümdarı kediler, çoğu zaman insanları şaşırtacak davranışlarıyla ilginç anlara konu oluyor. Gözünü kırpmadan anlam veremediğimiz bir noktaya bakanlar, çalışma sandalyemizde gözü olup kalktığımız anda yerimize kurulanlar, aniden anlam veremediğimiz şekilde hareketlenerek ve evde zikzaklar çizerek koşturmaya başlayanlar, tatilden döndüğümüzde bırakıp gittiğimiz için trip atanlar ve daha nicesi… Kimi zaman tavırları yüzünden bizden pek hoşlanmadıklarını düşünsek de onlar hayatlarımızın vazgeçilmezi. 

Standart bir günde; evin ücra köşelerinde gözden kaybolup bizi paniğe sürüklüyor ya da saksı çiçeklerimizin yeni açmış dallarını kırıyor olsalar da üzüntülü olduğumuz günlerde şefkati yine onların sıcak patilerinde buluyoruz. Böyle zamanlarda, cool tavırlarını bozmadan kucağımıza sokulup yatmaları kendimizi onlara teslim etmemiz için oldukça yeterli oluyor. İşte, gizemli ve müdana etmeyen tavırlarıyla kediler hakkında ilginç bilgiler araştırırken karşımıza çıkanlar ve senin için derlediğimiz o bilgiler:

 • Yakın zamana kadar kedilerin 4000 yıl önce Antik Mısır’da evcilleştirildiği düşünülürken yeni bir araştırma 5300 yıl önce Çin’de evcilleştirilen kedilerin varlığını ortaya çıkardı. 
 • Her ne kadar yanlış olsa da kedilere tatlı yiyecekler vermeyi hiç denedin mi? Eğer denediysen kedilerin onlardan pek hoşlanmadığını fark etmişsindir. Bunun sebebi aslında kedilerin tatlıyı hissetmemesi.
 • Kediler insanlara oranla karanlıkta daha iyi görür.
 • Kedilerin büyük çoğu suya girmekten korkar ve suyu sevmez. Ancak Van Kedileri istisna cinslerden biridir. Onlar yüzmekten ve suda oynamaktan oldukça hoşlanırlar.
 • HIV, alzheimer, obezite gibi insanlarda görülen hastalıklara benzer hastalıkları onlarda da görülür.
 • Her ne kadar seslerimize tepki vermeseler de sesimizi tanırlar.
 • Kedilerin bıyıkları duyuları algılamalarında yardımcıdır. Örneğin boş bir alana sığıp sığmayacaklarını bıyıkları sayesinde hesaplarlar.
 • Kedilerde omuz ile göğüs arasında bulunan köprücük kemikleri yoktur.
 • 1963 yılında uzaya ilk kez Felicette adında bir kedi gönderildi. Astrocat lakabıyla anılan Felicette, bu yolculuktan başarılı şekilde geri döndü.
 • Kedilerin mırıldanmaları tek bir anlam taşımaz. Hastalık geçiriyorlarsa bu mırıldanmalarla rahatladıklarını ve iyileşme sürecinde olduklarını da anlayabilirsiniz. Tıpkı insanların hastalık dönemlerindeki inlemeleri gibi…
 • Evde beslenen kediler, insanlardan kaynaklanan hava kirliliği ve toz sebebiyle astım hastalığına yakalanabilmektedir.  
 • Yapılan araştırmalara göre beyin yüzeyleri insanlarla benzerlik gösteren kedilerin beyinleri bu durumda köpeklerden daha karmaşıktır. 
 • Mükemmel bir gece görüşüne sahip kediler altı metreden uzağı bulanık görürler. Ancak Siyam ve bazı mavi gözlü kediler, gözlerinde bulunan anormal hücreler sebebiyle karanlıkta diğerleri kadar iyi görmeyebilirler.
 • Kedilerin burunları, onlar için birer iletişim aracıdır. Burunları sayesinde başka kedilerin dışkılarından cinsiyetlerini, çiftleşmeye hazır olup olmadıklarını hatta hasta olup olmadıklarını anlayabilirler. Burunlarındaki reseptörler sayesinde hassas koku alma mekanizmasına sahip dostlarımız parfümden, deodoranttan ve kokulu kedi kumundan hiç mi hiç hoşlanmazlar. 
 • Kedilerin, eşsiz patilerinden uzayan tırnakları bir nevi farklılaşmış kemikleridir. Bu nedenle, darbe aldıklarında fazla acı hissederler.

Hayatlarımızın vazgeçilmezi patili dostlarımız hakkında her geçen gün yeni bilgiler ediniyoruz. Ancak bir yandan da hayvanlar hakkında henüz bilinmeyenler keşfedilmeyi bekliyor. Kediler dünyasına giriş sayılabilecek bu yazının ardından, kendini internet dünyasının eğlenceli sularında birbirinden ilginç ve komik kedi videoları izlerken, sosyal medya profilinde kedilerinle ilgili paylaşım yapıp ana sayfandaki sevimli kedi patilerini beğeni yağmuruna tutmuş halde bulabilirsin. Artık hayatına patili dostlarımız, kediler hakkında ilginç bilgiler ile devam edebilirsin.