Skip to main content

Koronavirüs salgının görüldüğü ilk günden bu yana hayatlarımızda ciddi değişiklikler oldu. Küresel sağlık krizi, yaşanan acı kayıplarla birlikte sıkı önlemler almamızı gerektirirken salgının ilk günlerinden beri hijyeni sağlamak ve diğer insanlarla mesafeyi korumak öncelikli hale geldi. İnsandan insana damlacıklar yoluyla bulaştığı söylenen koronavirüsten korunmak için mesafenin yanı sıra maske koşulu da ön plana çıkan bir diğer unsur oldu ve maske takmak, bir süre sonra başkalarıyla bulunduğumuz alanlardaki kişisel önlem olmasının yanı sıra ülke çapında zorunluluk haline gelerek kurala bağlandı. Toplum sağlığı meselesi olarak değerlendirilen kural; kalabalık ortamlarda maske takma, maskesiz sokağa çıkmama ve kapalı alanlara girmeme gibi genel maddeleri içeriyor. Ancak bir yandan koronavirüs etkilerinden kaçarken diğer yandan uzun süreli maske kullanımına bağlı olarak başta cilt olmak üzere başka sağlık problemleri yaşıyoruz. Maskeye bağlı oluşan cilt problemlerini çözmek için de yine iş başa düştü. Bu kez gündemimizi sağlık, bakım ve güzellik başlıklarına aynı anda çevirerek senin için bir yazı hazırladık. Maskeden zarar gören cildin için önerilerimizi aşağıda bulabilirsin:

  1. Öncelikle her zaman; cilt tipine uygun, cildini yormayacak, tahriş etmeyecek ürünler kullanmanı öneririz. Akneye eğilimli bir cildin varsa ve sık terliyorsan maske kullanırken yoğun bir kaşıntı hissedebilirsin ancak sabretmeli ve kaşımamalısın. Böyle zamanlarda, şartlar uygunsa yüzünü yıkamak ya da cilt tipine uygun yatıştırıcı etkili sprey ürünleri yüzüne sıkmak da çare olabilir.
  2. Özellikle gün sonunda, uykudan önce, yüzünü temizleyip nemlendirmeye ve bunu günlük rutinin bir parçası haline getirmeye özen göstermelisin. Yüzünü temizlemeyi ve nemlendirmeyi gün içinde fırsat buldukça da ihmal etmemelisin. Ayrıca maske altında kalan dudaklarının her zamankinden daha fazla kuruması normal. Cildini temizledikten sonra dudağını nemlendirecek bir ürün de kullanmalısın.
  3. Maske, yüzünün yarısının hava almasını engellemişken bir de makyaj yaparak gözeneklerini tıkamanı hiç tavsiye etmeyiz. Dilersen cildini yormayacak hafif makyaj ürünlerini tercih edebilirsin. 
  4. Doğru maske seçimi de cilt sağlığın için oldukça önemli. Pamuklu, çok sıkı ya da gevşek olmayan ve yüz ölçülerine uygun maskeler cildinin tahriş olmasını önler. Ayrıca uzun süreli maske kullanımlarında kulak arkalarında oluşabilecek tahribatı azaltmak için tasarlanan aparatlardan ve farklı maske takma biçimlerinden yararlanabilirsin. 
  5. Yalnız kaldığınız alanlarda ellerinizin ve ortamın hijyenini sağladıktan sonra maskenizi bir süreliğine çıkararak cildinin nefes almasını sağlayabilirsin.
  6. Kullandığın kumaş maskeleri elinde ya da makinada yıkayarak dokusuna sinen yağdan ve mikroplardan düzenli olarak arındırmalısın. 

Yukarıdaki önlemleri aldığın ve tavsiyelerimizi uyguladığın halde maskenin cildinde yarattığı sorunlar devam ederse mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalısın. Ancak unutma, aldığın tavsiyelerde rutini yakalamak ve düzen sağlamak en önemli etken. Cildin için yapacağın uygulamalarda, ürün ya da ilaç kullanımında istikrar yakalamazsan faydalı sonuçlar alamazsın. Daha fazla gecikmeden harekete geç!