Skip to main content

Son yıllarda sık karşımıza çıkan mindfulness kavramına yakından bakalım istedik. “Mindfulness nedir? Nasıl uygulanır?” diye merak edenler için bir yazı hazırladık. 

Anda ve farkında olmak anlamına gelen bu kavram, dış uyaranların fazlasıyla arttığı günümüzde özellikle önem kazandı. Kısaca bu haldeyken, vücudunda, etrafında neler olup bittiğini bilinçli şekilde fark ederek deneyimler ve dikkatin başka bir yöne dağılmamasını sağlayabilirsin. Elbette bu söylendiği kadar basit olmayacaktır ancak dağılan zihnini ana geri getirmeye yönelik egzersizler yaptıkça, mindfulness becerilerin kuvvetlenecek. Bir süre sonra daha az zorlanarak günlük hayatının bir parçası haline getireceksin.

Gelelim “mindfulness nasıl uygulanır?” sorusunun cevaplarına. Bunun için sana çeşitli egzersizler önereceğiz. Bu egzersizleri aşağıda bulabilirsin, ayrıca konunun uzmanlarından da destek alabilirsin. İyi okumalar!

Mindfulness Egzersizleri

Resim Çiz ya da Boyama Yap

Resim ya da boya yapmayı çocuklara ya da işin uzmanı ressamlara özgü bir aktivite olarak düşünenlerdensen yanılıyorsun. En son ne zaman resim ya da çizim yaptığını hatırlamaya çalış. Üzerinden çok mu zaman geçti? Zaten bu işlere hiç yeteneğim olmadı mı diyorsun? Yapmanı önereceğimiz mindfulness egzersizinin yeteneklerinle bir ilgisi olmayacak. Yeter ki kalemleri ve kağıdını hazırla kendine uygun ortam oluşturduktan sonra işe başla. Resim yaparken dağılan düşünceleri neler söylüyor fark et, sonra düşüncelerini tekrar resim yaptığın ana getir ve sadece yaptığın işle ilgilen. Yorgun bir zihnin varsa ilk denemelerde dikkatini toplayıp masa başında kısa süre kalabilirsin ama pratikleri artırdıkça anda kaldığın sürenin de uzadığını fark edeceksin. Bittiğinde kendine şunu sorabilirsin: sadece o anda kalmak sana nasıl hissettirdi? Zihninden neler geçti?

Etrafını Gözle

Bahsedeceğimiz egzersiz ilk başta oldukça basit görünse de. Yapmayı denediğinde zorlandığını ve uzun süredir böyle bir şey denemediğini fark edeceksin. Öyleyse anlatalım… Odada rahatça oturduğun yerde gözlerini gezdir ve odanın içindeki detayları tek tek gözünle tara, fark et. Bir obje seç, örneğin bir vazo, bir süre ona bak, boyutu, rengi, dokusu nasıl herhangi bir çatlağı var mı? Acele etmeden incele. Ya da camdan dışarı bak, etrafı gözlerinle tara. Neler görüyorsun?  

Yürüyüş Yap

Her gün kısa süreli de olsa yürüyüşe çıkmak hem fiziksel hem ruhsal sağlığın için oldukça gerekli. Tek başına başlı başına faydalı olan bu etkinliği bir de anda kalma ve farkındalık egzersiziyle bütünlemeni önereceğiz. Bunun için yürürken nasıl hissettiğini fark etmeni istiyoruz, geçen arabanın motorundan çıkan, uzaktaki bir köpek ya da inşaattan gelen seslere odaklan, onları fark et ve dinle. Bir süre o sesleri dinleme halinde kal. Etrafta gözlerini gezdir, neler göreceksin bakalım? Hep geçtiğin yolda bugüne kadar fark etmediğin hangi detayları fark ettin?

Yemek Pişir ve Ye

Yemeğin hazırlanmasından başlamak üzere, sofranın kurulduğu ve yeme aşamasına geçilen tüm süreçlerinde mindfulness egzersizleri uygulayabilirsin. Kısaca hazırladığın tüm malzemelerin dokularını hissedip, kokularını ayırarak ve özgün renklerinin farkına vararak kendini o anın içinde bul, sofrayı basit ama özenli, düşünülmüş detaylarla hazırla. Yemek yeme esnasında ister sofra yemeği ister paketli yiyecek olsun her aşamasını hissetmeni öneriyoruz. Kokusunu, damağına ilk bıraktığın andaki tadı, zaman geçtikçe oluşan tadı, çiğnerken hissettirdiklerini fark et. Tamamen o anda, yediğin o yemekte içtiğin içecekte olsun zihnin ve tabi yemeği birlikte yediğin insanlarla paylaştıklarında… Telefon, televizyon gibi ilgiyi dağıtacak, gürültü kirliliği oluşturacak etkenlere yer verme. 

“Mindfulness nedir? Nasıl uygulanır?” sorularının cevabına verilebilecek yanıtlar görüldüğü gibi oldukça kolay, üstelik masrafsız. Sana verdiğimiz örneklerden anlayabileceğin gibi aslında günün her anında ve her aktivitende “mindfulness” olmayı başarabilirsin. Zaman içinde hayatındaki değişimleri de fark edeceksin. Yaşam kaliteni artıracak diğer önerilerimizi de Yandestek Blog’tan takip edebilirsin.