Skip to main content

Mobilyalarını yenilemek isteyenler için uygun bütçeli ve yaratıcı çözüm önerileri sunalım istedik. Bugünkü yazımızda, mobilyalarını boyayarak heyecan verici yeni görünümler kazandırmak isteyenler için mobilya boyamak için gereken malzemeler listesini paylaşacağız.Üstelik bu iş yalnızca dekorasyonla ilgili değil, hobi edinmek isteyenler için de birebir. 

Bu yöntemle, temel birkaç malzemeyle eşya ve aksesuarlarını farklı renk ve desenlerde tasarlayabilirsin.Dilersen az bütçeyle evini yenileyebilecek, dilersen sevdiklerine el emeğinle hazırladığın hediyeler hazırlayabileceksin ya da her şey bir yana bu yeni hobin sayesinde hoşça vakit geçireceksin.

Ahşap mobilyaları boyamak için kullanılabilecek ürün seçenekleri oldukça geniş. Akrilik boya, mat, parlak vernikler, varaklar ve çok daha fazlasıyla eşya ve aksesuarlarında hayallerindeki görünümü elde edebilirsin. Böylelikle, hazır ürünlerle sana sunulan modelleri tercih etmek yerine kendi tarzını yansıtma fırsatı elde edeceksin.

Peki, hangi eşyaları boyayarak değiştirebilirsin? Koltukların kenarları gibi ahşap detayları, şifonyer, komodin, mutfak, banyo dolapları, yemek masaları, sehpalar, ahşap sehpalar, sandalyeler ve aklına gelebilecek çok daha fazla parçayı boyayabilirsin. Daha önce ev dekorasyonunda farklı trendlere yönelik blog yazıları yayınladık. Ev Dekorasyonunda 2021 Trendleri ve Ev Dekorasyonunda Yararlanabileceğin Popüler Trendler başlıklı yazılarımıza göz atabilirsin. Farklı dekorasyon önerilerinden yararlanarak, boyayacağın eşyalarda bohem, retro, modern, geleneksel ya da özgün tarzını yansıtabileceğini unutma. Üstelik faaliyetin sırasında işlerini kolaylaştıracak pek çok malzemeden de yararlanabilirsin.

Mobilya Boyamak için Gereken Malzemeler Neler?

Mobilya Boyası

Mobilya boyası için alternatif seçenekler yeterince fazla. Bu işe kalkıştan sonra geniş yelpazedeki boya çeşitlerinden yararlanabilirsin. Su bazlı, yağ bazlı ve akrilik boyalar da bunların başında geliyor. Farklı özelliklere sahip bu boyalara yakından bakalım.

Diğerlerine göre daha kokusuz olan akrilik boya, hızlı kuruması yönüyle cazip nitelikte. Yağlı boya ise akrilik boyanın aksine, ağır bir kokuya sahip ve yavaş kuruyor. Dekorasyon tercihine göre simli, sedefli ya da mat görünümlü boyalarla da farklı tasarımlar yaratabilirsin. Beğeni tarzına ve evdeki diğer eşyaların durumuna göre karar senin. Vernikli boya ise boyama sırasındaki iki işlemi tek işleme düşürmesi yönüyle ideal. Boyama işlemini hızlandıran vernikli mobilya boyası, boya üstüne atılması gereken verniğe gerek duymadan tek seferde işlemin hallolmasını sağlıyor. 

Mobilya Boyama Fırçası

Bu ürün de mobilya boyamada ihtiyacın olacak temel ürünlerden biri. Boyayacağın mobilya için uygun özellikte ve işini zorlaştırmayacak ölçüde kalitesi olan fırçalar boyama işlemini keyifle yapmanı sağlayacaktır. Örneğin, düz ve geniş yüzeyler için rulo fırça ya da zemin fırçası, köşe ve kıvrım gibi detaylar için yuvarlak ve ince uçlu fırçalar kullanmanı öneririz. 

Zımpara

Zımpara da ahşap yüzeylerin boyanmasında olmazsa olmazlardan. Bu malzeme ahşap yüzeylerin boyadan önce pürüzsüzleştirilmesi için kullanılıyor. Zımpara sayesinde yüzey boyadan önce düz bir dokuya kavuşturuluyor. İşlemde kağıt ya da sünger zımparalardan yararlanabilirsin.

Bazen bir hobi, bazen de dekorasyon ya da ihtiyaç olarak mobilyalarını boyayabilirsin. Basit teknikleri ve kullanacağın malzemeleri en başta iyi belirledikten sonra gerisi dekorasyondaki zevkine bağlı olarak gelişecektir. Mobilyalarında hiçbir yerde bulamadığın sıradışı güzellikte tasarımlar görmek istersen bu yazıyı okuduktan sonra işlemleri başlatabilirsin. Bu işteki becerilerini geliştirdikten sonra mobilya boyamak için gereken malzemeler listesine yeni ürünler ekleyerek tasarım alternatiflerini genişletmen de mümkün.  Ahşap boyası, boya fırçası ve zımpara gibi malzemelere mahalle esnafından ya da orta ve büyük ölçekteki yapı marketlerden kolayca ulaşabilirsin.