Skip to main content

Selfie çekmek Türkiye’de olduğu gibi, tüm dünyada yüzyılımızın yaygın akımlarından biri. Eskiden olduğu gibi yoldan geçen birinin eline fotoğraf makinası tutuşturma devri bitti, demeyelim ama artık tek çare değil… Çağın, bu yeni modasının zamanı henüz geçmeyecek gibi. Madem öyle, biz de senin için muhteşem selfieler çekme tüyoları nelerdir onu anlatalım.

Özellikle fotoğraf paylaşılan sosyal medya uygulamalarının gelişmesiyle birlikte, internet fenomenlerinin de etkisiyle son beş senede selfie çekme konusunda, bazı kesimler arasında selfie çekmek yarış haline geldi. Öyle ki bu yolda yapılan kazalar hatta ölümle sonuçlanan girişimler bile oldu. Biz tehlikeli girişimleri şimdilik bir kenara bırakalım ve önerilerimizi sıralayalım.

Kolun Ön Planda Olmasın

Selfie çekerken düşülen en büyük hatalardan biri, çektiğin kolun fotoğrafta görünmesi. Bu fotoğrafların popüler olduğu ilk dönemde daha çok ön planda olan kollar, çekimlerin profesyonelleşmesiyle geri planda kalsa da hala bu hatayı yapanlar var. Çekimlerdeki bu kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için kollarını fazla uzatmadan dirsekten kırabilir ya da selfie çubuğu kullanmayı deneyebilirsin. Ancak görüntüde selfie çubuğunun da rahatsız edici şekilde yer almamasına özen göster.

Fotoğrafın Odağına Yerleş

Görüntüde yalnızca senin olman da tercih edilebilir bir durum değil ama karışık ve dikkat dağıtan bir arka planı da tercih etmiyoruz. Bunun için, yüzünde görünmesini istemeyeceğin detayları ortaya çıkarmayacak şekilde telefonu kendine yaklaştırıp, kameranın odağına yerleşmelisin. Kısacası, arka plandaki objeler ön plana çıkmadan fotoğrafın kompozisyonuna katkı sunsun. 

Selfie Çubuğu Kullan

Selfie çekmek bu kadar popüler olur da buna özgü yeni ürünlerin piyasası olmaz mı? Olur elbette… Selfie çubuğu da bunlardan biri. Daha önce bahsettiğimiz gibi, fotoğraflarda kolunun çıkmaması için tercih edebileceğin bu çubuklar daha çok manzara önünde fotoğraf çekmek ya da kalabalık selfie çekimlerinde kullanışlı oluyor. Selfie çubuğu sayesinde geniş açılı kareler yakalayabilirsin.

Doğru Işıklandırmayı Bul

Işık fotoğraf çekiminin en önemli unsurlarından biri. Bu konuya daha önce Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları adlı yazımızda da yer vermiştik. Selfie çekerken yüzünün en güzel şekilde görünmesi için doğal ve yumuşak bir ışıktan yararlanmalısın. Örneğin, yapay bir ışık kaynağı tependen aydınlatıyorsa görüntü doğal olmayacaktır. Pencereden gelen ışığın aydınlattığı ya da açık alanlardaki ışık daha güzel görüntü vermeni sağlar. Ancak bu konuda en temel kurallardan birini de atlama: güneşi arkana almak… Eğer kasıtlı bir tercih değilse bu koşulda fotoğrafın karanlık çıkar.

Omuzlarını Ayarla

Selfie çekerken göz ardı edilen şeylerin başında bir de omuzların duruşu geliyor. Omuzlarını kameraya paralel tutmak doğal olmayan, olduğundan daha geniş yapıda görünmene neden olur. Gövdeni hafif çevirerek ve kafana ufak bir eğim vererek, doğal ve göz alıcı bir görüntü yakalayabilirsin.

Kendin için Doğru Açıyı Bul

Genelde herkesin yüzünün bir tarafı diğerinden farklıdır. Bu nedenle fotoğrafta yüzünün simetrik durmamasına başının sola ya da sağa hafif şekilde eğik olmasına özen göster. Yüzünün hangi tarafının, hangi açıyla daha iyi göründüğünü ise denemeler yaparak görebilirsin. Bu açıyı unutma… Artık tüm selfielerinde işine yarayacak.

Buraya kadar geldiysen kendin için en iyi selfie yöntemini ve açısını sık denemeler yaparak keşfedebileceğini öğrenmişsindir ama uyman gereken belli teknikleri de es geçme. Senin için hazırladığımız, muhteşem selfieler çekme tüyoları listesiyle, geleceğe birbirinden güzel, unutulmaz kareler bırakabilir, sosyal medya hesaplarını dikkat çekici hale getirebilirsin.