Skip to main content

Sıcak yemeklerin piştiği, birbirinden lezzetli aperitiflerin hazırlanarak karınların doyurulduğu mutfaklar evdeki terapi alanları da oluyor. Hele bir de yaptığın lezzetli yemekleri sevdiklerinle paylaşmanın sağladığı huzur yok mu? Yaz ayları gelmişken evlerin kalbi sayılan mutfaklarda, mevsime uygun enerjiyi yakalamak için neler yapabileceğimize baktık. Evinde uygulayabileceğin mutfak dekorasyonu önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsin.

Mutfak Mobilyalarında Açık Renkler

Yazın ferahlatan ve hafifletici etkisini mutfak mobilyalarında yakalayabilirsin. Mutfak dolaplarında; açık renkli, iç açıcı tonlar ve onlarla kontrast yakalayan koyu renkli kulplar denemeye ne dersin? Benzer şekilde, masa ve sandalyelerde de açık renkler tercih etmelisin. Örneğin, beyaz ya da sarının açık tonları mutfağına çok yakışabilir. Bu renk seçimleriyle mutfakta her mevsimi yaz tadında yaşayacaksın. 

Dekoratif Ürünlerle Yaz Enerjisi

Mutfak duvarlarında açık renkler alanı geniş gösterir. Duvarlarda beyaz ve fildişi renkleri tercih edersen aksesuarlarda mercan, marin ve yeşil tonlar yaz etkisi için birebir olacaktır. Ancak hem mevsime uygun hem iştah açıcı özellikteki canlı renkleri de mutfak duvarlarında görmek isteyebilirsin. Renk seçimleriyle evinin kalbine hareket kazandırmak senin elinde.

Mutfağın Yaz Bahçesi gibi Olsun

Doğanın ve yeşilin, insanı her zaman dinginleştiren bir yanı var. Mutfağında bitkiler için özel alanlar oluşturarak daima yeşilin içinde ve capcanlı kalabilirsin. Açık raflardan sarkacak mini sarmaşıklar, geniş cam kenarlarına yerleştirilebilecek rengarenk çiçekli bitkiler, geniş mutfaklara uyum sağlayacak odunsu bitkilerle mutfağında yazın bereketini ve doğaya çağrısını bir kez daha hissedeceksin.

Canlılığı Seramiklerle Yakala

Tezgah duvarında, ocak arkasında veya zeminde tercih edeceğin seramik modelleriyle mutfağına canlılık katabilirsin. İster mutfağın bir kısmında ister tamamında bu yolla değişiklik yaratman mümkün. Seramiklerde mavinin tonlarıyla denizin çağrısını yakalayabilir, ocak arkasında desenli ve renkli seramiklerle özgün bir köşe yaratabilirsin.

Mutfak Tekstili ve Araç Gereçleri

Kurulama havlusu, masa örtüsü, peçete, önlük, eldiven, minder, perde… Mutfakta aklına gelebilecek tüm tekstil ürünlerinde; mavi – beyaz, beyaz üzerine canlı renk puantiyeli, çizgili, çiçekli desenler, keten ve jüt kumaşlar seçmeni öneririz. Yaz, enerjisini her noktada hatırlatsın.

Öte yandan, yeşil kahve makinası, mavi buzdolabı, puantiyeli çatal kaşık takımlarıyla yaz renklerini yakalayabilirsin.

Açık Raf Sistemleriyle Mutfağını Hareketlendir

Mutfağında yeterli alan varsa, belli kısımlarında hem dekoratif hem kullanışlı açık raflar kullanmanı öneririz. Buralarda; renkli objeleri, kupa, tabak ve ufak yeşil bitkilerini sergileyebilirsin. Raflar, mutfağına uyum sağlayacak açık renklerde olmalı.

Yaşam alanlarını hem zevkine uygun hem modunu yükseltecek şekilde dekore etmek son derece önemli. Bunun için, derlediğimiz önerileri evine, mutfağına ve şartlarına uygun olarak değerlendirebilir ve uygulayabilirsin. Böylece, evinin kalbi olan renkli ve enerjik köşesinde misafirlerinle yaz neşesinde buluşursun.