Skip to main content

Bu yazımızda, hem müzikseverler hem filmseverler için müzisyenlerin hayatını anlatan filmler seçkisini yayınlıyoruz. Sanatın hangi dalıyla uğraşır olurlarsa olsunlar sanatçıların kendine özgü, kimi zaman oldukça renkli kimi zaman karanlık dünyalarını ortaya koydukları eserlerde görebiliyoruz. Bu eserler bize onlara dair birer ipucu niteliğinde olsa da özel hayatlarını ve biyografilerini bilmek sevenleri için her zaman önemli oluyor. Bazen de yaşamlarındaki iniş çıkışlarıyla bizlere ilham oldukları su götürmez bir gerçek. Bu yazımızda sanatın her kesimden en çok takip edilen dalındaki eserleriyle çok sevilen müzisyenlerin hayatına değineceğiz. 

Kimisi tarihe damga vurmuş kimisi bazı hayatlara ufak ama etkili bir dokunuş yapmış bu müzisyenlerin hayatını anlatan filmler sizlere hem müzik hem seyir ziyafeti sunacak. İşte o filmler:

I’m Not There 

Folk müziğin dünya çapında tanınan ünlü ismi Bob Dylan, kariyeri boyunca sayısız kült esere imza atmıştır. Müzik ilahı olarak da tanımlayabileceğimiz Dylan, yıllar içinde efsane müzisyenler arasında yerini aldı. Başarılarıyla ve duruşuyla daima göz dolduran ünlü müzisyenin hayatındaki kritik dönemler 2007 yapımı I’m Not There adlı filme konu oldu. Hayatını göz önünde yaşamamaya özen gösteren gizemli sanatçının saklı kalan dönemlerine ışık tutan film, 2007 Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü alırken yetenekli oyuncu Cate Blanchett’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı. Filmin müzikleriyse usta müzisyenlerin elinden çıkma.

The Doors 

Rock müziğin ölümsüz gruplarından The Doors’un efsanevi solisti Jim Morrison 1971 yılında henüz 27 yaşındayken Paris’te hayatını kaybetti. Arkasında unutulmaz eserler ve geniş bir hayran kitlesi bırakan Morrison’un inişli çıkışlı yaşamı The Doors filmine konu oldu. 1960’lı yıllarda yaşayan solistin ve The Doors grubunun büyük hayranı olan Oliver Stone’un yönettiği film 1991 yılında vizyona girdi. Filmin başrolünde Val Kilmer, Meg Ryan, Kyle Machlahlan gibi isimler yer alıyor. 

La Vien Rose 

Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını anlatan La Vien Rose filmi, müzisyenin çocukluk döneminden ölümüne kadar olan süreyi konu alıyor. Marion Cotillard’ın Piaf’ı canlandırdığı 2007 yapımı filmde, Sylvie Testud, Gerard Depardieu kamera önünde. İsmini Edith Piaf’ın kült şarkısından alan yapım, Olivier Dahan imzalı. Filme, Piaf’ın çok sevilen şarkıları da eşlik ediyor.

Amadeus 

Müziğin deha isimlerinden Amadeus Mozart ile besteci Antonio Salieri arasındaki ilişkiye odaklanan film 1984 yapımı. Filmde dünya müzik tarihinde önemli yere sahip Mozart’ın yaşamdan kopuk tarafı sergileniyor. Yeteneğini işlerine yansıtabilmek için çelişkili tutumlar sergileyen sanatçının yaşamı ile müziği aksi yönlerde ilerler. Mozart’a göre daha disiplinli besteci Salieri ise onun kadar başarılı olamaz. İkisi arasındaki bu ilişki, sanat ve sanatçı kişiliği arasındaki bağlar ve farklılıklar noktasında şekillenerek filme konu olur

Once 

İrlandalı müzik grubu The Frames’in üyelerinden Glen Hansard’ın başrolünde oynadığı filmde, bir sokak müzisyeniyle bir Çek göçmenin aşkları anlatılıyor.  İkilinin birlikte şarkı yazıp prova ettikleri ve müziklerini kayda geçirdikleri olaylı geçen bir haftaya odaklanan film müzikleriyle de beğeni topluyor. 2006 yapımı filmde, Glen Hansard’a, Marketa Irglova eşlik ediyor. 

Film izlemeyi seviyorsan, bir de müziğe ve biyografilere ilgi duyuyorsan müzisyenlerin hayatını anlatan filmler listemiz tam sana göre. Bir sıraya koy ve izlemeye başla. Müziğe ya da resim, fotoğrafçılık, dans gibi diğer sanat dallarına ilgi duyuyorsan blogumuzda bu alanda seni bekleyen diğer yazılara da mutlaka göz atmanı tavsiye ederiz.