Skip to main content

Karın doyurmak yaşam için zorunlu ihtiyaç olsa da yemek yemek çoğu zaman damakları şenlendiren bir zevk meselesi. Mideyi ve gönlü şenlendiren yemekler, aynı zamanda göze de hitap ederse değme keyfine. Geçmişte çoğunlukla; beş yıldızlı, ödüllü restoranların sofralarında, usta aşçıların ellerinden çıkma, sanat eserini andıran yemek sunumlarıyla karşılaşıyorduk. Ancak son yıllarda, evlerimizdeki mütevazı sofralarda da kendimize ve sevdiklerimize özenli sunumlar hazırlamak bizler için önemli oldu. Lüksten uzak ve sade sofralarımızda çok çeşide gerek olmaksızın hayat gustomuzu besleyecek detaylara yer yermek mümkün. 

Son yıllarda yapılan mutluluk çalışmalarında; çok para harcamadan, güzel bir sofrada yenen uzun yemeklerin insan ruhunu beslediği söyleniyor. O nedenle, kendine ve sevdiklerine iyi gelecek yemek sunumları hazırlayabilmek için bu yazıdaki önerilerimize göz atmadan geçme.

Hayal Gücünü Kullan

Hazırlayacağın yemek tabaklarında hayal gücünün sınırsızlığından yararlanmanı tavsiye ederiz. İlham almak için doğaya bakabileceğin gibi örnek sunumları da inceleyebilirsin. Eğer özel bir davet vereceksen ve her şeyin kusursuz olmasını istiyorsan önceden pratik yapmalısın. Fikrini kalem kağıt yardımıyla çizmek ya da notlar almak da işini kolaylaştırır. Misafirlerine sunacağın tabakta tasarımına ait her şeyin yenebilir olmasına önemli.

Sade ve Çarpıcı Tabaklar 

Tabakları tıka basa doldurmaktansa belirlediğin ana yemeğin yanına boşluklar kalacak şekilde diğer malzemeleri ekleyebilirsin. Ancak yemek ve malzemelerin oranını dengeli ayarlamalı porsiyonların çok fazla ya da az olmamasına dikkat etmelisin. Ayrıca tabakta asimetrik yerleştirmelerle etkileyici bir sunum ortaya çıkarabilirsin.

Ana Yemek Ön Planda

Sunumun her ne kadar hazırlayacağın detaylarla son ve özgün halini alacaksa da ana yemek geri planda kalmamalı. Salata, garnitür ve sos gibi malzemelerin tabağı desteklemesi ancak ana üründen rol çalmaması gerekir.

Sosların Kullanımı

Sosları, yemeğin altına ya da üstüne dökebilir tabağın kenarında çeşitli şekiller vererek kullanabilirsin. Tabak kenarında düzenli noktalar, estetik algı oluşturacak işaretler üzerinde çalışabilirsin.

Malzemelerin Farklı Şekillerde Kesimi

Tabaklarda ilgi çekici ve hayranlık uyandıran görüntüler yaratmak istersen el becerilerini göstermenin zamanı. İçi oyularak şekil verilen malzemeler, çapraz kesilerek sunulan et ve sebze yemekleri hazırladığın sofranın cazibesini artıracaktır.

Garnitür Seçimi ve Sunumu 

Ana yemekle uyumlu olacak garnitür seçimlerin hem yemeğin tadını destekler hem sunumunu. Hazırladığın garnitürün lezzetinden eminsen sıra onu iştah açıcı bir görünümle tabağa yerleştirmeye geldi. Bu noktada, garnitür malzemelerinin tümünün yenebilir olması, tabağın bir kenarına rastgele değil özenle ve ana yemeğin çevresine yayarak görsel bütünleşme sağlanması önemli. 

Özel Temalar Bulun

Hazırlayacağın yemeği özel bir tema etrafında kurgulayabilirsin. Örneğin, marin teması için; deniz ürünlerinden oluşan bir masa, mavi-beyaz renkli tabak bardak, peçeteler, masaya serpiştirilmiş deniz kabukları ilgi çekici olabilir.

Üzerine düşünülmüş bir sofra; kendine, hayata ve sevdiklerine gösterdiğin özene de işaret eder. Hayatı yaşanır kılan da işte bu küçük detaylardır. Önerilerimizi her bütçeye uygun şekilde uyarlayabileceğini unutma. Yeter ki yaptığın işe sevgini kat.