Skip to main content

Yandestek Blog’ta daha önce taşınanların hayatını kolaylaştıracak ev toplama tekniklerine ve taşınma sürecinden önce bilinmesi gereken noktalara yer vermiştik. Bu kez de taşınma sonrası ev temizliği nasıl yapılmalı ona değineceğiz. Vereceğimiz önerilerle oldukça pratik şekilde, çok yorulmadan işlerini halledecek, yeni evinin eşyalarını gönül rahatlığıyla yerleştirmeye başlayacaksın. Hangi malzemeleri kullanmalı? Nasıl bir yol izlemelisin? İşte önerilerimiz:

Temizlik Malzemelerini Önceden Hazırla

Taşınma sonrası ev temizliği için hangi malzemeleri ne miktarda almalısın? Evin büyüklüğüne ve evdeki eşyalara göre aşağıda vereceğimiz ürünleri artırıp azaltabilirsin. Önemli olan planlı davranmak adına malzemeleri önceden belirlemek. Önerdiğimiz malzeme listesi şöyle:

 • Vileda ve temizlik Kovası
 • Elektrik süpürgesi
 • Temizlik bezi ve sünger
 • Toz bezi ve cam silme bezi
 • Mutfak ve banyo gibi farklı alanlarda kullanmak üzere birden fazla eldiven
 • Çamaşır suyu
 • Mutfak ve banyo temizleyicileri
 • Ahşap zemin temizleyicisi
 • Camsil
 • Yağ sökücü
 • Çöp poşeti

Temizlikte İzlenecek Adımlar

Evin Kabasının Temizlenmesi

Evde önceki taşınma sürecinden kalma eşya, çöp ya da döküntüler varsa işe bunları toplayıp evin dışına çıkararak başlanmalı. Bu işlemin ardından elektrikli süpürge yardımıyla yerlerdeki tozlar alınmalı, ardından yerler viledayla kabaca silinerek detaylı temizlik esnasında hareket ederken tozun havalanmaması sağlanmalı.

Mutfak Temizliği

Evin kaba temizliği yapıldıktan sonra gelelim mutfak temizliğine. Sıçrayan yemek artıkları ve en önemlisi yağlar sebebiyle mutfak yüzeyleri evin en çok kirlenen yerleri. Malzeme listesinde yer verdiğimiz yağ sökücüyü bu yüzeylere sıkarak bir süre bekletmelisin. Sıraladığımız diğer temizlik malzemelerinden mutfak zeminine ve yüzey materyallerine uygun olanlarla mutfak dolaplarının tüm yüzeylerini ve yerleri silebilirsin. Dolap içlerine evin dekorasyonuna uygun tarzda örtüler de serebilirsin.

Cam Temizliği

Cam temizliği genelde camların yüksekliğine ve adedine bağlı olarak zorlayıcı olmaktadır. Özellikle cam temizliği sırasında yaşanan güvenlik problemi oldukça önemli. Cam temizliğini hakkını vererek yapmak için cam açıkken bir yüksekliğin üzerine çıkmamalı, camın dış yüzeyi camdan dışarı çıkılarak temizlenmemeli. Kolların erişemediği noktalar için bezli özel aparatlar ya da bir sopanın ucuna saracağın bezden yararlanabilirsin. Güvenliğin her şeyden önemli.

Oda Kapılarının Temizliği

Mutfakla birlikte diğer tüm odaların temizliği de yapıldıysa hatırlatalım ki oda kapılarının temizliği de atlanmamalı. Genelde kapıların girinti çıkıntılarında biriken toz, gözden kaçırıldığı için, buradan tüm eve yayılır. Bir toz beziyle bu yüzeyler silinmeli, eğer kapıda cam varsa ona özel malzemeler kullanılmalıdır.

Banyo Temizliği

Ev temizliğinde banyo genelde sona bırakılır. Bunun nedeni temizlik malzemelerinin, yıkanan bezlerin, dökülen ve yeniden doldurulan suların merkezinin burası olması. Bu işlemler tamamlandıktan sonra banyonun tekrar kirletilmemek üzere temizlenecek aşamaya geldiğini söyleyebiliriz. Banyo temizliğine geçecek olursak burada çamaşır suyu gibi kimyasal temizlik malzemelerinin sıra doğal ürünlerin gücünden de yararlanabilirsin. Temizlik malzemelerini küvet, lavabo, tuvalete döktükten sonra bir süre bekletip ovarak durulamalısın. Lekeler güçlüyse temizlik malzemelerini eve girer girmez sıkıp daha uzun süre de bekletebilirsin. Banyoda kullandığın bez ve süngerleri evin başka bir yerinde kullanmaya da özen göstermelisin. Ayrıca eski kullanıcılarından kalan fırça, sünger, klozet kapağı gibi ürünleri kullanmadan bir eldivenle tutarak atmanda yarar var.

Temizliğin ardından eşyaları yerleştirmeden önce kullanacağın tekstil ürünlerini yıkamalısın, böylece eve bu eşyalardan toz taşımamış olursun. Hem de evdeki temizlik kokusu bir süre daha sürer. Taşınma sonrası ev temizliği nasıl yapılmalı diyenler için ev temizliğine dair verdiğimiz tüyolarda sona gelirken, Yandestek Blog’ta Hijyen Hizmetleri kategorisinde yer alan diğer tüm yazılarımızdan faydalanabileceğini de hatırlatalım.