Skip to main content

Çevrendeki binaların ve fiziki yapıların tasarımları ilgini çeker mi? Bugüne kadar seni en çok heyecanlandıran mimari yapı hangisiydi? Sen sorularımızın cevabını düşünürken biz yazımıza giriş yapalım. Böylece, bu yazımızla sana hitap eden mimari yapıların hangi akımlardan esinlendiğini öğrenmiş olursun. 

Tarihi gelişmeler, sanatçılar ve mimarlar sanat eserlerine yeni yönler vererek akımlara öncülük eder. Dönemin hakim estetik algısı, siyasi, dini ve düşünce yapısı mimaride kendisini gösterir. Buradan yola çıkarak mimari yapılara, yaşayan formlar ya da ifade biçimleri de diyebiliriz. Öyleyse sen, kendine en yakın ifade biçimini hangi mimari yapıda buluyorsun şimdi öğrenmenin sırası. Ortaçağ’dan günümüze mimari akımlara birlikte bakalım.

Barok Mimari

İşlemeli duvarlar, görkemli bahçelerle güç ve gösterişi simgeleyen Barok mimarisinin etkileri 16. ve 18. yüzyıllarda görülmüştür. Yalnızca fiziki yapılarda değil, akımın etkisi müzik ve edebiyat gibi sanat dallarında da kendisini gösterir. Barok akımının en önemli örneklerinden biri Fransa’nın başkenti Paris’teki Versay Sarayı’dır. Kraliyet döneminin tüm özelliklerini temsil eden sarayın yapısı Fransa’nın en görkemli döneminin de simgesi niteliğindedir. Saray’a ait bir diğer özellik de yapım planında tuvalet ve banyonun düşünülmemiş olmaması. Bunun nedeni ise dönemin asillik anlayışıyla açıklanıyor.

Gotik Mimari

Ortaçağ’ın ortalarından sonuna kadar etkileri görülen Gotik mimaride; karakteristik sütunlar, kubbenin alt kısmında dikey detaylar ve sivri dayanma kemerleri ön plandadır. Bu akımın örneklerinde özellikle detaylı ve ince işlemeler göz doldurur. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Manastırı ve İtalya’nın Milano şehrindeki Duomo Katedrali gotik mimarinin önemli eserlerindendir. Dünyanın en büyük kiliselerinden biri olan Duomo Katedrali aynı zamanda heykel sayısının çokluğuyla da enler arasında. Hükümdarların yanı sıra Isaac Newton, Charles Darwin gibi pek çok tanınmış ismin mezarı bulunan Westminster Manastırı’nda ise mimari yapısına ek olarak kraliyete ait koleksiyonlar da dikkat çekiyor.

Rönesans Mimarisi

Eski Yunan ve Roma sanatından esinlenen Rönesans mimarisinde; kubbeleri taşıyan zarif sütunlar, yapıların dışını süsleyen yuvarlak pencereler ve iç kısımlarındaki yüzey süslemeleri dikkat çekicidir. Akıma ait yapıların genelde büyük bir kubbeyle örtüldüğü görülür. Sanat anlayışıyla ve tüm zamanlara damga vuran sanatçılarıyla öne çıkan Rönesans Dönemi’nin ünlü mimarları arasında Bernini, Brunelleschi, Michelangelo ve Palladio yer alıyor. Rönesans mimarisinin en önemli örneklerinden biri Aziz Petrus Bazilikası’nın yapım sürecine Bernini ve Michelangelo gibi dönemin çok sayıda ünlü mimarı katkı sağlamıştır.

Bizans Mimarisi

Roma mimarisinin etkilerinin görüldüğü Bizans mimarisinde, siyasi gelişmeler, yönetim anlayışı ve teknolojik gelişmelerin etkisi görülür. Bizans Döneminde kilise olarak yapılan İstanbul’daki Ayasofya o günlerden bugüne gelmiştir. Döneme ait bir diğer eser ise İtalya’nın Venedik şehrindeki San Marco Bazilikası’dır.

Osmanlı Mimarisi

Osmanlı mimari akımı Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen mimari eserleri temsil eder. Akımda; Erken Dönem Anadolu’daki Türk Mimarisi, Selçuklu Mimarisi, Bizans Mimarisi, İran Mimarisi’nin etkileri görülmektedir. Osmanlı Mimarisi’nde ağırlıklı olarak camiler ve etraflarındaki sosyal yapıların bütününden oluşan külliyeler yer alır.

Modern Mimari

Modern mimarlık, 19. yüzyılın mimarlık anlayışına karşı özgün yaratımları destekler. Diğer tüm dönemlerde olduğu gibi modern mimaride de insanların yaşayış biçimine, düşünce yaşamına dair izler görülmektedir. New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi modern mimarinin temsilcilerinden biridir.

Bu yazının ardından çevrendeki mimari yapılara farklı bir gözle bakacağını düşünüyoruz. Onlar yalnızca birer beton yığını değil; toplumun, tarihin, kültürün, din ve düşünce yapılarının da birer temsili.

Bu yazının ardından çevrendeki mimari yapılara farklı bir gözle bakacağını düşünüyoruz. Onlar yalnızca birer beton yığını değil; toplumun, tarihin, kültürün, din ve düşünce yapılarının da birer temsili.