Skip to main content

Vincent Van Gogh, geçirdiği rahatsızlıklar sebebiyle yaşadığı dönemde değeri çok bilinmeyen bir ressam oldu. Hollanda’da dünyaya gelen ünlü ressam, katı kuralların hakim olduğu bir ortama doğdu. Resme ilk adımını ise 11-15 yaşlarında eğitimi amacıyla gönderildiği ülke dışında attı. Burada sanatçı Constantijn Huysmans’tan temel çizim ve kompozisyonu öğrenerek bir dönem sanat galerisinde iş buldu. Ancak ardından dine yönelerek İngiltere’de bir papazın yanında çalıştı.

Çok değer verdiği kardeşi Theo’nun desteği ve yönlendirmeleriyle resim kariyerine başlayan Van Gogh, hayatının son 10 yılında yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya ve 1100 karakalem çalışmasına imza attı. Ancak yaşadığı dönemde yalnızca Kırmızı Üzüm Bağı adlı tablosu satıldı. Bugün hakkında çok yazılıp çizilen, empresyonizmin öncülerinden sayılan, eserleri müzelerde sergilenen ve milyon dolarlar değerinde olan sanatçı, kariyeri boyunca sağlık sorunları ve maddi zorluklar içinde yaşamıştı. 

Ressamın oldukça dokunaklı ve çalkantılı olan hayatı birçok filme konu oldu. Bu yazımızda, yapımı 2000’li yıllara ait Van Gogh’un hayatını anlatan, filmlere yer veriyoruz.

1. Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında – At Eternity’s Gate (2019)

Sanatçının bilinmeyen yönlerine ve Fransa’nın Arles şehrinde geçirdiği son zamanlarına odaklanan filmde Van Gogh’u ünlü oyuncu Willem Dafoe canlandırıyor. Film vizyona girdiğinde 62 yaşında olan Dafoe, 37 yaşında yaşamını yitiren Van Gogh’tan 25 yaş büyüktü. Oyuncuya En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a adaylığı kazandıran yapımın senaryosunda Jean-Claude Carrière ve filmin yönetmenliğini de üstlenen Julian Schnabe’lin imzası var.

Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren filmin oyuncu kadrosunda Dafoe’nin yanı sıra; Oscar Isaac, Rupert Friend, Mads Mikkelsen ve Mathieu Amalric gibi yıldız isimler yer alıyor. Kirk Dougles’tan sonra Willem Dafoe, Van Gogh karakteriyle Oscar adaylığı kazanan ikinci sanatçı oldu. Dougles, “Lust for Life” adlı 1956 yapımı filmde karaktere hayat vermişti.

2. Vincent’tan Sevgilerle – Loving Vincent (2017)

Van Gogh’un 17 yaşındayken tablosunu yaptığı sanatçı Armand Roulin üzerinden ilerleyen film, 2018 yılında en iyi animasyon dalında Oscar adayı oldu. Van Gogh’un ilgi çeken hayat hikayesini ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatan yapımın yönetmen koltuğunda Dorota Kobiela yer alırken ve senaryosunda Hugh Welchman imzası var. Filmde yer alan 65.000 kareden oluşan animasyon filmi, her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizildi. Loving Vincent, tüm karelerini ressamların çizdiği ilk animasyon yapım olma özelliği taşıyor. Dünyanın ilk uzun metrajlı resim animasyonu olan film; ilk önce gerçek oyuncularla çekilen sahnelerin, yağlı boya tablolara aktarılmasıyla hazırlandı ve yaklaşık beş yıllık çalışmanın ardından vizyona girerek seyircisiyle buluştu.

3. The Eyes of Van Gogh (2005)

Film, Van Gogh’un Fransa’daki St. Remy’de bulunan akıl hastanesinde geçirdiği 12 aya, kardeşi Theo ile ilişkilerine ve ressam Paul Gaugin ile Arles’te geçirdiği günlere odaklanıyor. 

Filmde Van Gogh karakterine hayat veren Alexander Barnett aynı zamanda filmin senaristi ve yönetmeni. Lee Godart ise Paul Gaugin karakteriyle sahnede.

Sarı Ev’de Gaugin ile kötü bir dönem geçiren Van Gogh’un tedavi için, akıl hastanesine gitmesini konu alan yapımda; Vincent’ın duyguları, resim yapma konusundaki takıntısı ve sanatçılığın gerekleri izleyiciye ressamın gözünden aktarılıyor.

The Eyes of Van Gogh, ressamın ölümünün 125. yıl dönümünde, Van Gogh Müzesi’nde yıl boyunca gösterildi.

Van Gogh’un hayatını anlatan filmleri izledikten sonra ressama ait Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri, Arles’teki Yatak Odası, Bahar Dalları ve Sargılı Kulaklı Otoportre adlı ünlü eserlere farklı  bir gözle bakacağına eminiz.