Skip to main content

Masa başında iş yapmayı ve ders çalışmayı konforlu ve verimli hale getirmek oldukça önemli. Özellikle küresel salgınla birlikte başlayan yeni evden çalışma sürecinde evlerimizde de bu alanları yaratmak konusunda iş başa düştü. 

Çalışma verimini artırarak, daha kısa zamanda güzel işler çıkarmak için gürültünün olmadığı, iyi aydınlatılmış alanlar gerekiyor. Konsantrasyonunu bozarak, seni uzun saatler masa başında tutan, idareten kullandığın çalışma alanlarına son. Verdiğimiz çalışma odası dekorasyon önerileri iş ve okul yaşamında başarının sırlarından biri olacak.

Dekorasyonda Sadelikten Yana Olun

Ev dekorasyonunda minimallikten yana olabileceğin gibi fazla eşyanın ve canlı renklerin birlikteliğinden de hoşlanabilirsin. Evine hakim tarz her ne olursa olsun çalışma odanda karmaşadan uzak durmanı öneriyoruz. Çünkü burada zihnini, algını toplaman dikkatini dağıtacak etkenlerden uzak kalman önemli. Örneğin, masanın pozisyonunu çalışma esnasında kafanı kaldırdığında olabildiğince sade ve az detay bulunan hatta gözlerini dinlendirecek bir yöne çevirmelisin. Kitaplığını belirli bir kategorizasyon stiline göre dizerek, ihtiyaç duyduğun kaynağa ya da dosyaya kısa sürede ulaşabilirsin. Kimi insan, elinin altında ihtiyaç duyduğu her şeye erişebileceği bir masaüstü kalabalığında kendini daha güvende hissetse de burayı makul ölçüde düzenli ve temiz tutmaya dikkat etmek gerekiyor.

Çalışma Masan Yeterli Ölçüde Işık Alsın

Daha önce aydınlatmanın, bir evin dekorasyonunda olduğu kadar o evde yaşayan insanların sağlığı üzerinde de etkisi olduğunu söylemiştik. Aydınlatma konusunda tavsiyeleri paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin. Eğer mümkünse masanı aydınlatması için gün ışığından en iyi şekilde yararlanabileceğin açıyı bulmalısın. Doğal ışıktan faydalanamayacağın bir saatte çalışıyorsan ışık miktarı çok az ya da çok olmayacak şekilde masa lambası kullanabilirsin. Böylelikle gözlerini yormadan işlerini sürdürebilirsin. 

Gürültüden Uzak Kalmak için Ses Yalıtımı Yap 

Çalışma odan, evin en sakin köşesinde olmalı. Yine de özellikle büyük şehirlerde apartman dairelerinin bitişik nizam olması, araba ve insan kalabalığı faktörleri nedeniyle gürültüden uzak kalmak pek mümkün olamayabiliyor. Yapı marketlerde satılan akustik köpük ya da sünger olarak bilinen yalıtım malzemelerinden alarak bu odada ses yalıtımı sağlayabilirsin. 

Masan ve Sandalyen Ergonomik Olsun

Evde çalışanlar için sağlıklı öneriler sunduğumuz yazıda omurga sağlığın için masa sandalye seçiminin nasıl olması gerektiğine yer vermiştik. Bel ve oturma desteği sağlayan sandalye minderleri, boyuna uygun masa ve ayak destek rampasıyla çalışmaların için ergonomik koşullar sağlamalısın. 

Dikkat Çekici Olmayan Renkler Tercih Et

Bu konu da çalışma odan için oldukça kritik önemde. Algını dağıtmayacak, dikkat çekici olmayan renkler tercih etmelisin. Her renk bir mesaj içerir; canlı ya da uykunu getirecek tonlardan uzak dur. Tamamı açık tonlarda olan bej, gri, yeşil ve mavi renkler kullanmanı tavsiye ederiz. 

Farklı Depolama Alanları Yarat

Çalışma odalarını not kağıtları ve dosyalar olmadan düşünmek pek mümkün değil. Bir de sağlam bir araştırmacı ve kitap kurduysan kitaplığının dolup taşması muhtemel. Bunun için  odanın durumuna göre geniş depolama çözümlerinden birini tercih etmelisin. Kitaplığın en alt rafına yerleştireceğin kutu, ya da masanın üzerine yerleştirebileceğin düzenleyici parçalar kurtarıcı olacaktır. Odandaki alan müsaitse, masanın yanına koymak üzere, sadece dosyalarını koymak için tasarlanmış ufak dosya dolapları da kullanabilirsin. 

Odanı Detaylarla Kişiselleştir

Gelelim işin en zevkli kısmına. Şimdiye kadar hep, odanda konsantrasyonu ve rahatlığı ön planda tutmanı sağlayacak öneriler sunduk. Ancak bir de odanı zevkli, sevilesi ve sana ait bir yer hâline getirecek detaylar eklemelisin. Sevdiklerinin fotoğraflarının yer aldığı bir mutluluk köşesi tasarlayabilir, görmekten keyif aldığın bir resim tablosu asabilirsin. Ayrıca duvardaki raflara tarzını ifade edecek dekoratif objeler ya da yeşil yapraklı sarkıt çiçekler yerleştirebilirsin. Böylece bunaldığında gözlerini odanın içinde dolaştırarak zihnini dinlendireceğin köşeler yaratmış olursun.

Senin için hazırladığımız çalışma odası dekorasyon önerileri sayesinde, iş ya da okul hayatındaki konsantrasyonda ve başarılarda ciddi farklılıklar gözlemleyeceğini şimdiden söyleyelim. İyi çalışmalar!