Skip to main content

Yandestek mobil uygulaması, uzmanlık alanında ve becerileri doğrultusunda hizmet verenlerle bir hizmete ihtiyaç duyanları bir araya getiriyor. Uygulama üzerinden Yandestek’e üye olup hizmet alan/hizmet veren profili oluşturabilir ve işlerini kolayca halledebilirsin. Bugünkü yazımızda hizmet verenlerin uygulamanın cazip özelliklerinden yararlanarak masrafsız, rahat ve hızlı şekilde müşterilerine ulaşabildiği sisteme değineceğiz. Uygulamada hizmet verenlerin işlerinin yolunda gitmesini sağlayacak bilgiler ve öneriler bu yazının konusu. 

Sağladığın hizmetin karşılığını komisyon ödemeden doğrudan alabileceğin Yandestek’te işlerini yürütmek, sana pek çok açıdan avantaj sağlayacak. Bu avantajları genişletmek için mobil uygulamanın tüm özelliklerini etkin şekilde kullanmalısın. Peki, işlerini daha fazla geliştirmek için neler yapabilirsin? Hangi özellikleri kullanabilirsin? İşte senin için hazırladığımız önerilerimiz…

Profilinde Verdiğin Hizmeti Detaylandır

Profilinde; verdiğin hizmet, o güne kadar yaptığın işler, yetkinliklerin, varsa eğitimlerin hakkında detaylı bilgilendirme yapmalısın. Portfolyo sekmesinde daha önce yaptığın işlerin görsellerine yer verebilirsin. Böylece, ihtiyacı olanlar hizmet aradığında profilin diğerleri arasında öne çıkar ve öncelikli olarak tercih edilirsin.

Sohbet Özelliğinde İşle İlgili Sorular Sor

Yandestek’in kullanıcılarına sağladığı fırsatlardan biri de sohbet etme özelliği. Hizmet arayan kişi profilini incelediği ve uygun bulduğu hizmet verenlere talep gönderdikten sonra hizmet veren kişi talebin detaylarını inceleyerek ona teklif gönderir, ardından hizmet alan daha detaylı konuşmak isterse “hadi konuşalım” butonuna basar ve sohbet etme özelliği açılır.

Hizmet verenler, sohbet özelliği sayesinde müşterilerinin isteklerini en başta sorarak detaylarıyla öğrenmiş ve işe uygun olup olmadıklarını anlamış olurlar böylece yeni bir teklif belirleyebilirler. Kısacası, sohbet şu şekilde sonlanabilir; hizmet alan teklifi reddedebilir, hizmet veren teklifi düzenle seçeneğine tıklayarak yeni bir teklif gönderebilir ya da gönderilen ilk teklifte anlaşma sağlanır. Bu nedenle özellik aracılığıyla, vereceğin hizmet için bilmeye ihtiyaç duyduğun tüm bilgileri açık ve net şekilde sormalı hizmetle ilgili detaylarına yer verilmeyen özellikleri öğrenmelisin.

Örneğin; yapılacak işle ilgili araç gereçleri getirmek gerekiyor mu yoksa malzemeleri hizmet alan kişi mi sağlıyor? Hizmet alacak kişi iş sırasında orada bulunacak mı? Hizmet verilecek yerin koşulları nasıl? Talep edilen işin ne sıklıkta olacağı sorulabilir, çözülmesi beklenen soruna dair varsa fotoğrafların paylaşılması istenebilir. Talepte kesin anlaşmaya varman ya da yeni teklif göndermen işin detaylarını öğrendikten sonra kolaylaşacaktır.

Altı çizilmesi gereken bir diğer önemli konuysa sohbet özelliğinde işle ilgisi olmayan konuların konuşulmaması gerektiği; iş dışında sorular yöneltirsen hizmet almak isteyen kişi ciddiyetini sorgulayacak ve hizmetine güven duymayacaktır.

Şüpheye Yer Bırakmayacak Teklifler Ver

Bu kısma kadar her şey olması gerektiği gibi ilerlediyse hizmete ihtiyaç duyan kişinin işle ilgili tüm beklentilerini detaylarıyla öğrendiysen talebi kesin olarak kabul edip etmeyeceğine karar verip kararının olumsuz olması durumunda yeni teklifini gerçekçi şekilde düzenleyebilirsin. 

Vereceğin tekliflerin, işi eksiksiz ve fazlasız tam anlamıyla karşıladığını düşünmen oldukça önemli. Böylelikle hizmet alanın güvenini kazanarak işi alman ve hizmet tamamlandığında yüksek değerlendirme puanı kazanman mümkün olur.

Eğer ek masraflar çıkabileceğini düşünüyorsan talebi kabul etmeden ya da yeni teklif göndermeden önce iyi düşünmeli ve hizmet bekleyen kişiye bunu bildirmelisin. Aksi durumda, karşı tarafın güveni sarsılacağı için verdiğin hizmeti tavsiye etmeyecek ve bir daha seninle çalışmayacaktır.

İşlerinde Devamlılık Sağlamak için Dürüst Ol

Hizmet bekleyen kişiye müsait olduğun zamanları, deneyim ve becerilerini belirtirken dürüst olmalı, profilinde yanıltıcı bilgilere yer vermemelisin. Bu aşamalardaki şeffaflığın, müşterilerin memnuniyeti, hakkındaki yorum ve puanlaması bakımından değerli olacaktır. Bu sayede, daha fazla kişiye ulaşabilecek, Yandestek’teki iş potansiyelini güçlendirebileceksin.

Yandestek mobil uygulaması, tüm kullanıcıları için adil, güvenilir ve şeffaf koşullar sağlamak ve onların kullanımını kolaylaştıracak özellikler sunmak için çalışıyor.  Yandestek’in sunduğu olanaklarla hizmet verenlerin iş potansiyellerini artırması, masrafsız şekilde müşterilerine ulaşması oldukça kolay. Uygulamadan etkin şekilde yararlanabilmek için Yandestek’in Topluluk Kuralları’na uygun davranmanın önemi ise büyük. Hizmet verenler, işlerinin iyi gitmesi için bu yazımızda paylaştığımız ipuçlarıyla Yandestek’in güçlü profilleri arasında yerlerini alabilir.