Skip to main content

Yaz mevsiminde sıcak, nemli havanın etkisiyle ve güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kaldığımız için cildimizde kullandığımız ürünler de değişiyor. Yazın hafifletici etkisi, hayatımızın her alanında olduğu gibi zihnimizde, giysilerimizde ve makyaj alışkanlıklarımızda da kendisini gösteriyor. Mevsimin getirdiği tüm güzelliklere rağmen nemlenen, güneş etkisiyle kızarmaya hazır ciltler için çok ağır olmayan, akmayan, yaza yakışır uçucu renklerdeki cilt bakım ve makyaj tavsiyelerimizi bu yazımızda bulabilirsin.

 • Cilt doktorlarının tüm yıl boyunca kullanmamızı önerdiği güneş kremleri özellikle güneş ışınlarının dik geldiği yaz aylarında daha fazla önem arz eder. Makyajını, sürdüğün yüksek faktörlü güneş kreminin üstüne uygulayabilirsin. Güneş kremi cildini yıpranmaktan ve güneşin alerjik etkilerinden korur.
 • Yaz sıcağında ağır ve koyu etkili kapatıcılardan kaçınmanı öneririz. Cildini hafifçe örtecek ürünler oldukça kullanışlı olacaktır. Cilt tipine uygun BB kremler, renkli nemlendiriciler bu dönemin kurtarıcı seçeneklerinden. Alternatif olarak her zaman kullandığın fondötenini bakım yağı ya da nemlendiriciyle karıştırarak cildine uygulayabilirsin.
 • Bu mevsimde, yağsız nemlendiriciler seçerek hem cildinin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürebilir hem cildinde oluşabilecek parlamayı önleyebilirsin. 
 • Terleme durumunda makyajının akmaması için kullanabileceğin ürünlerden biri de makyaj bazları. İyi bir makyaj bazı alarak sezonu onunla tamamlayabilirsin. 
 • Teninde doğal, taze bir görünüm sağlamayı, gözlerini ve dişlerini daha fazla ortaya çıkararak parlamalarını istersen, bronzlaştırıcı ürünler sayesinde mevsimle uyumlu, tenine daha sıcak bir görüntü katabilirsin. Ancak yüzüne uygulayacağın bronzlaştırıcının tonunu, açıkta kalan boyun, göğüs gibi bölgelerle eşitlemen gerektiğini unutma.
 • Yaz ayları, canlı renklerin ve ışıltının mevsimi ama hava koşullarının etkisiyle parlayacak cildinde ışıltılı makyaj ürünlerini çok fazla kullanmamalısın.
 • Ruj, far, allık gibi renkli ürünlerde koyu renkler yerine açık renkler tercih etmelisin. Bu mevsimde, çok sevdiğin bordo ruj yerine, şeffaf parlatıcılar ya da doğal görünümlü toz pembe rujlar kesinlikle daha iyi duracaktır. 
 • Çok severek sürdüğün göz farının birkaç saat içinde uçup gitmesini istemiyorsan mutlaka far bazı edinmelisin. 
 • Yaz makyajın için en önemli noktalardan biri toz ürünlerden kaçınman gerektiği. Yüzündeki yağı alması için kullandığın pudra ya da cildine dengeli ve sağlıklı bir görünüp sağlayacak allıklarda toz yerine likit makyaj malzemeleri seçmelisin.
 • Hafif yaz makyajına, ağır görünümlü rimel yakışmayacaktır. Ancak kirpiklerinde hoş bir etki yaratmak için kirpik kıvırıcı ve şeffaf maskaradan yararlanabilirsin. Renkli bir maskara kullanmak istersen tercihin kahverengiden yana olmalı.
 • Bu mevsimden yağlı ciltlerin en çok yakındığı konu cilt parlamaları. Gün içinde yüzündeki parlamayı alması için özel üretilen parlama önleyici mendilleri kullanabilirsin.
 • Dedik ya yaz deyince giyimde ve kozmetikte akla canlı renkler geliyor. Sen de makyaj ürünlerinde eğlenceli renkleri tercih edebilirsin. Örneğin, göz farında fosforlu bir pembe ile sarının harika birleşimini denemeye ne dersin.
 • Yazın her koşulda makyaj yapmaktan vazgeçmeyenlerden biriysen kullanacağın ürünlerin suya dayanıklı olmasına dikkat etmelisin. Böylece, havuz kenarlarında da yaptığın hafif makyajla zaman geçirebilirsin. 

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak herkesin hayali. Bunun için kendine yapabileceğin en güzel şey cilt tipine ve mevsime uygun ürünler kullanmak. Cilt bakımının herkes için değişmez koşuluysa uyumadan önce gözeneklerini kapatan kir ve yağ tabakasından kurtulmak. Bu rutini sağlarsan akneden uzak, her zaman ışıldayan bir görünüme sahip olabilirsin.