Skip to main content

Son yıllarda sağlıklı yaşam pratiklerine olan ilgi daha fazla artıyor. Bu durumda, artan dünya nüfusuyla birlikte hava kirliliği, sağlıklı gıdaya erişimin zorluğu ve hareketsiz yaşamın etkisi oldukça fazla. Günlük yaşamda durum bu olunca özellikle şehir insanları spor salonlarına, pilates ve yoga merkezlerine yoğun ilgi gösteriyor. Yağ yakmak, çalışmayan kaslarımızı aktifleştirmek, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için var gücümüzle egzersizlere tutunurken bedenimizde atladığımız çok merkezi başka bir nokta daha var: yüzümüz!

Her ne kadar daha parlak, aydınlık, esnek ve pürüzsüz bir cilt için bakım ürünleri kullansak da yüzümüze bundan fazlasını verebiliriz. Oldukça basit adımlarla uygulanabilen yüz yogası pratiklerini diğer bakım ve egzersiz rutinlerinde olduğu gibi düzenli yapmak oldukça önemli.  Yüzümüzdeki kasları harekete geçirmek, sıkılaştırmak ve böylece kırışıklıkları azaltmak mümkün. Peki, yüz yogası tam olarak nedir? Yüz yogası nasıl yapılır? Konuya ilişkin sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsin.

Yüz Yogası Nedir? Yararları Nelerdir?

Vücudumuzun diğer kısımlarında olduğu gibi yüzümüzde de kaslar bulunur. Yaşlandıkça sıkılığını ve parlaklığını yitiren yüzümüzü, medikal bir müdahale olmadan ışıltılı, dolgun bir görünüme kavuşturmanın en güzel yolu yüz yogasından geçiyor. Karnımıza, kol ve bacaklarımıza egzersizlerle gösterdiğimiz ilgiyi yüzümüze neden göstermeyelim? Aşağıda detaylarına yer vereceğimiz yüz yogası egzersizlerini düzenli uyguladıkça ince kırışıklıkların ve yaşlanma etkilerinin gözle görülür şekilde azaldığını cildinin aydınlandığını fark edeceksin. 

Yüz Yogası Nasıl Yapılır? 

Isınarak Başla

Diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi yüz yogasına başlamadan önce de ısınma hareketleri yapmakta fayda var. Bunun için; dilini dışarı çıkarabilir, saçlarını şakaklarından yukarı doğru çekebilir, ağzını büzme germe hareketleri yapabilirsin. Bu egzersizler bile kaslarının çalışması ve yüzündeki gerginliğin dağılması için fayda sağlar.

Yanaklarını Kaldır

Yanaklarını toparlamak ve sarkmasını önlemek için ağzını yuvarlak şekilde açık ve üst dişlerini alt dudağının üstüne gelecek şekilde tutmalısın. Yanağın üstüne yerleştirilen işaret parmakları göz altlarına doğru itilirken tüm hareket boyunca yüzün gülme pozisyonunda olmalı. Bu hareketi 20 saniye boyunca yaptıktan sonra yanaklarını serbest bırakacak şekilde 15-20 tekrar devam etmelisin.

Göz Çevreni Sıkılaştır

Bazı cilt yapılarında göz çevresi kırışmaya daha müsaittir. Gözlerinin etrafında oluşan ince çizgileri önlemek ve sıkılaştırmak için de yüz yogasına başvurabilirsin. Bunun için iki elini ve üç parmağını kaşlarının üstüne yerleştir ve kaşlarını hafifçe yukarı ittirerek işe başla; 5 saniye boyunca yaptıktan sonra yüzünü serbest bırak. 

Mimik Çizgilerini Yumuşat

Kendine has mimiklere sahip olmak ve sık gülmek elbette çok güzel. Bunlardan vazgeçmeden yüzünde oluşturdukları kalıcı izlerden ve çizgilerden kurtulabilirsin. Yapılacaklar çok basit; yanaklarını şişir, bir elinle yanağına bastırırken diğer elinle ağzını sıkıca kapamalısın. Hareketleri her iki yanak için de 5-10 tekrar yapabilirsin.

Alnını Sıkılaştır 

Alında görülen kırışıklıklar oldukça yaygındır. İşaret ve orta parmaklarını kaşlarının üstüne, yüzün ve serçe parmaklarını burnunun her iki yanına koyduktan sonra 15-20 saniye bastırıp bırakarak sıkılaştırma egzersizini yapabilirsin.

Gıdı Oluşumunu Engelle

Pek çok insanın estetik görünümünde önem verdiği gıdı bölgesindeki sarkmaları önlemek mümkün. Omuzlarını serbest bırakarak başlayacağın hareketi boynunu ve çeneni rahatsız etmeyecek gerginlikte başını arkaya yatırarak, 5’er saniye boyunca 5 set olarak yapabilirsin.

“Yüz yogası nasıl yapılır?” artık biliyorsun. Gün içinde kısa zaman aralıkları yaratarak yapılabilecek bu basit egzersizlerle daha gergin, aydınlık ve genç bir cilde kavuşabilirsin. Ancak yüz yogasının sonuçlarını görebilmek için pratikleri uzun süreli ve düzenli yapmak gerekiyor. Eminiz ki etkilerini gördükten sonra bu rutin vazgeçilmezin olacak.